IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Берлин започва да променя позицията си за участието на МВФ в гръцката програма

Консерваторите на Ангела Меркел вече не смятат, че участието на фонда е задължително

12:25 | 01.06.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	Германският канцлер Ангела Меркел (вдясно) и управляващият директор на МВФ Кристин Лагард (вляво)<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел (вдясно) и управляващият директор на МВФ Кристин Лагард (вляво) Снимка: Ройтерс

Консерваторите на германския канцлер Ангела Меркел вече не настояват Международният валутен фонд (МВФ) да участва в спасителната програма на Гърция – съществена промяна, която отразява притесненията във връзка с искането на фонда за облекчаване на дълга.

Пред вестник Financial Times говорител на парламентарната група за бюджетни политики на управляващия блок Христиандемократически съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) Екхард Рееберг заяви, че „с настояването на МВФ за мащабно облекчаване на дълга за Гърция – те говорят за трицифрено число, аз имам проблем“.

„Въпросът е дали цената за участието на МВФ в следващата програма не е прекалено високо“, заяви още той.

Промяната в позицията на парламентарната група на управляващото консервативно обединение би могла да доведе до облекчаване на преговорите между еврозоната и МВФ по време на срещата на Г-7 в Канада тази седмица. Управляващият директор на фонда Кристин Лагард ще присъства на срещата, в която участие ще вземат също финансовите министри на Германия и Франция.

И макар гръцката икономика да се върна към умерен ръст през миналата година, страната все още носи бремето на дълга си в размер на 248 млрд. евро, които дължи на еврозоната и МВФ.

На принципна основа фондът е съгласен да предостави на Атина ограничена кредитна линия от 1,6 млрд. евро, но в замяна иска правителствата от еврозоната да дадат повече яснота по отношение на облекчаването на гръцкия дълг, преди да се ангажира финансово. Германия и някои други северноевропейски държави са против подобна мярка, страхувайки се, че това ще разгневи данъкоплатците.

„Въпросът е дали МВФ трябва да остане с принос от едва 1,6 млрд. евро при положение, че настоящата програма за 86 млрд. евро няма да бъде оползотворена до август“, посочи още Рееберг.

Въпреки това германското финансово министерство продължава да настоява, че участието на фонда е „необходимо“, три месеца преди планираното излизане на Гърция от спасителната програма това лято.

Ако не бъде постигнато споразумение на срещата на Г-7 до понеделник най-късно, от МВФ предупредиха, че може да нямат достатъчно време да активират и преразгледат своята гръцка програма. Някои от европейските страни като Германия и Холандия например са готови фондът да остане ангажиран с Гърция, но без да предоставя финансови средства.

В Берлин настояват за участие на фонда от първата спасителна програма за Атина насам през 2010 г. Предишният германски финансов министър Волфганг Шойбле успя да убеди германските депутати, че одобрението на МВФ ще придаде надеждност на програмите, в които са вложени милиарди евро германски пари.

Бундестагът се съгласи да подкрепи настоящата спасителна програма за Атина през 2015 г. при условие, че МВФ продължи участието си.

Част от конфликта между някои членки на еврозоната и фонда се дължи на различията за това доколко устойчив е гръцкият дълг, като Берлин и някои други правителства имат по-оптимистично виждане за растежа на Гърция, отколкото МВФ.

„Не сме съгласни с анализа на фонда за устойчивост на дълга“, заяви още Рееберг. „В момента МВФ и Европейската комисия са на далечни позиции едни от други що се отнася до предположенията за растежа на Гърция“, допълни още той, но въпреки това посочи, че преговорите продължават.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:11 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 3
Иван Митев
преди 6 години
Сега държавите изпълняват реалните указания на Международния валутен фонд да няма защита срещу щетите от нямане на пълна икономическа стойност на въведената парична единица.При наличието на грешното поведение съответната държава е със съдба на жертва и нарастващи щети.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още