Израел ще обсъди възможността за предприятие за ваксини срещу COVID-19 с Австрия и Дания, обяви премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, цитиран от Ройтерс.
Канцлерът на Австрия Себастиан Курц и министър-председателят на Дания Мете Фредериксен ще посетят Израел тази седмица, за да разгледат израелското бързо внедряване на ваксини, допълва Нетаняху.
Тримата ще говорят и за идеята за „международна корпорация за производство на ваксини“, казва той. Те ще обсъдят и евентуално обединяване на излишъци от ваксини, макар че споделянето им е чувствителна тема за страните.
Нетаняху създаде успешната програма за ваксинация срещу коронавируса в Израел и държи да подчертае личната си роля на фона на кампанията му преди националните избори на 23 март. Той допълва, че Израел обмисля да поръча още 36 млн. дози, ако се налага повторна ваксинация на населението.
Решението на Дания и Австрия да се включат в алианс с Израел създава допълнително напрежение в ЕС, който обаче много се забави с ваксинацията на населението, отбелязва FT. Затова и много страни вземат нещата в свои ръце.
Словакия например обяви, че купува 2 млн. дози от руската ваксина „Спутник V", Полша поръча ваксини от Китай, а Унгария вече дори получи една пратка с китайски ваксини на компанията Sinopharm. Китайската и руската ваксини не са одобрени от лекарствения регулатор на ЕС.
Европейската комисия казва, че не е била информирана за австрийските и датските планове и затова не е в състояние да коментира. Мете Фредериксен посочва, че тази среща и дискусиите не са вот на недоверие към ЕС, но подчертава, че Дания и Австрия са принудени да се оправят сами, за да увеличат ваксиналния капацитет.
„Възможно е да сме в ситуация, при която трябва не само да ваксинираме, но и да реваксинираме, може би веднъж годишно. . . Ето защо трябва да увеличим рязко производството на ваксини “, казва тя.
Австрия също внимава и избягва публичните критики към ЕС, но според запознати канцлерът Себастиан Курц е дълбоко разочарован от начина, по който Брюксел работи, за да осигури ваксини. Той коментира пред германския новинарски сайт Bild, че Австрия и Дания вече не искат да "зависят" само от ЕС за ваксини, като се позовава на производствените проблеми на блока и бавния процес на одобрение от Европейската агенция по лекарствата.
Курц има особено тесни връзки с Нетаняху и възможността за координиран подход към разпространението на ваксините между двете страни беше коментирана за първи път през май миналата година.
Според усъвършенстваното планиране на Израел за справяне с всякакви бъдещи фази на пандемията териториално съоръжение за производство на иРНК ваксина ще помогне да се осигурят още 36 млн. дози за следващите 12 месеца. Израел също така предвижда възможност за бързи изследвания, разработване и внедряване на бустер ваксини за справяне с нововъзникващи варианти на вируса, коментира Нетаняху. Австрия и Дания се надяват да си партнират с Израел в подобни изследователски усилия.
Израел продължава да получава дози от ваксината на BioNTech/Pfizer и разполага с още 10 млн. дози от ваксината на Moderna, както и още 8 млн. дози от ваксината на AstraZeneca. Някои от дозите са налични в страната, други са в хладилни складове и ще бъдат доставени в следващите месеци.