IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Петкова: Държавата има механизми да гарантира енергийната сигурност

При тежко нарушение на лиценза от енергийно дружество КЕВР назначава особен управител, коментира председателят на енергийния регулатор

17:15 | 17.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Държавата има достатъчно механизми за гаранция на енергийната сигурност, коментира енергийнят министър Теменужка Петкова по време на изслушване в комисията, която анализира сделката за продажбата на ЧЕЗ България.

Тя заяви, че няма нищо драматично в продажбата и припомни, че подобна сделка е имало през 2012 година, когато E.On продаде активите си у нас на Energo Pro.

Петкова допълни още, че "Инерком България" ще придобие бизнес, който обаче не започва от 2018 година. Българските граждани не трябва да се притесняват от смяната в собствеността, защото държавата регулира този процес, каза още министърът. 

Един от механизмите за защита е отнемането на лиценз и назначаване на особен управител, който да управлява дружества, които не изпълняват своите задължения. Процедурата е описана в Закона за енергетиката, макар че никога не е била задействана. При необходимост особеният управител ще си избере екип, с който да управлява, каза енергийният министър.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов уточни, че особеният управител се въвежда единствено при тежко нарушение на лиценза, при което може да има и заплаха за енергийната сигурност.

Правата на особения управител са ограничени и той управлява дружеството докато бъде избран нов собственик, който да отговаря на всички изисквания за доставка и търговия с електроенергия. Иванов беше категоричен още, че енергийният регулатор не взима предвид теглени заеми и лихвите по тях при определяне на цената на услугата на енергийните дружества.

По данни на КЕВР печалбата на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро през 2017 година достига около 60 млн. лева.

Енергийният регулатор е предоставил на временната комисия данни за направените от ЧЕЗ България инвестиции от началото на дейността на дружеството у нас.

По време на изслушванията в Народното събрание около сделката за ЧЕЗ България представителите на синдикатите попитаха дали може да бъде гарантирана сигурността на работните места, доходите на служителите и енергианите доставки.

От "Инерком България" посочиха, че са имали среща със синдикатите на 4 април и регулярни разговори със служителите в компанията. Те гарантираха, че социалните придобивки ще бъдат запазени и няма да има предоговаряне на колективните трудови договори. Няма да бъдат уволнявани служители или представители на мениджмънта на ЧЕЗ България.

В момента в дружеството работят 3 275 души, като има и обявени свободни позиции.

След края на изслушванията депутатите решиха срокът на работата на временната комисия да бъде удължен до 10 май. Председателят Жельо Бойчев обясни, че има неполучени отговори на отправени запитвания, както и че в последния ден са получени документи в голям обем. Той допълни, че ще изиска от БНБ информация за банките, които са замесени в сделката и отново ще покани представители на Българската банка за развитие (ББР) за изслушване в Народното събрание.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:03 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още