Служебното правителство обмисля възможността за директна финансова помощ за бизнеса заради поскъпналата електроенергия. Това коментира вицепремиерът Атанас Пеканов пред Нова телевизия. По въпроса работят Министерският съвет и министерствата на енергетиката и на финансите.
Той заяви, че наблюдаваната сега инфлация е очаквана предвид силния икономически растеж във второто тримесечие и ниската безработица. По думите му обаче има притеснителни тенденции на световните енергийни пазари.
Вицепремиерът коментира, че подкрепя отпускането на помощ за бизнеса, както вече са направили в Испания, но точните параметри не са решени и всичко зависи от възможностите на бюджета.
На въпрос говорим ли за директна финансова помощ, той отговори: „Да“ и допълни, че подобни сериозни интервенции се предприемат в Западна Европа и САЩ. Пеканов не посочи конкретен размер на подпомагането.
Запитан дали ще има помощи за населението заради поскъпването на тока и парното, той каза, че в другите страни компенсиращи мерки се прилагат, когато битовото потребление е излязло на свободния пазар.
„Ние все още имаме регулиран пазар за крайния потребител. Енергийната бедност е точно мястото, където трябва да се интервенира“, заяви вицепремиерът и допълни, че се работи по дефиниция за енергийна бедност. Регулацията от страна на КЕВР по думите му отчасти ще защити потребителите.
„Бизнесът в момента носи цената, чувам техните апели и ги разбирам, защитавам това да бъдат по някакъв начин компенсирани и подкрепени“.
Пеканов допълни, че в момента пандемичните мерки не ограничават кой знае колко бизнес средата, освен т. нар. вечерен час.
По темата за плана за възстановяване, който още не е предаден на Европейската комисия, Пеканов заяви, че парите няма да бъдат изгубени, но трябва да започнат да се реализират самите проекти.
„Отворената тема е енергетиката. За съжаление, там в годините не е градена визия как да стигнем през някаква година до това излизане от въглищната енергия, което е относително неизбежно“, каза той и се аргументира с цените не емисиите и цялостното развитие към Зеления преход.
„Сега изведнъж за няколко седмици трябва да вземем тези решения. Изненадани сме колко е рязък тонът на Комисията, че те очакват от нас буквално сега да вземем това решение“, каза той.
В момента затварянето на въглищните централи по думите му не може да стане, но трябва да мислим за бъдещето и за мерки, които да помагат на хората, които биха били под риск и създаването на алтернативи за заетост.
По думите му има недоверие в европейските институции към даването на обещания.
„Всичко зависи от преговорите с ЕК, срещаме доста твърд тон. Доста страшно е, ако най-бедната страна не получи подпомагане“, каза Пеканов.
Проектът на Кирил Петков
Атанас Пеканов заяви още, че не е коментирал с Кирил Петков и Асен Василев до момента евентуалното си участие в техния политически проект и няма интерес да участва в него, тъй като визиите им не съвпадат.
Той обясни, че се застъпва за безвъзмездна помощ за бизнеса, мерки за справяне с неравенствата, механизми на европейско ниво за по-бързо справяне с кризата и да се въведе необлагаем минимум в данъчната система на България. Пеканов определи заявената от Кирил Петков цел за десни политики с леви цели като „доста трудна комбинация“.
Пеканов заяви, че при атаките към НСИ при преброяването не е имало изтичане на данни и призова хората да се преброят онлайн.
преди 3 години айде пак национализираме загубите и приватизираме печалбите ... То като при комунизма, но по зле ... тогава и хората можеха да крадът, сега само "елита" ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Дотации за производителите и директна финансова помощ за потребителите на електроенергия. И НЕК и Топлофикация София с милиарди дългове и загуби. Не ви ли дотегна? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Karo, само гледай! Хлябът, който купуваме вкъщи беше 1,10лв/400гр. В момента е 2,10лв. Очаквам след помощите да стане 2,30лв! Друг е момента, че сега никой не го купува и си стои по стелажите. Което естествено не е решение на такова ниво на инфлация! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Има си разлика между директната финансова помощ и дотацията. Първото е нещо което се дава на фирмите, за да намалят разходите си, не е гаранция че нещо ще стигне до народа. А при дотацията се влияе на цените и те са по-ниски за народа. Но при демокрацията народа кучета го яли, важното е фирмите да са добре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ще получи дръжки.... Целта е не да се подпомогне бизнеса, а да се закопае бизнесът, по-късно и държавите заради прекомерна задлъжнялост, а накрая и демокрацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Какви модерни думи: директна финансова помощ ...А реално си е дотация от страна на държавата, както беше и при комунизма, нещото от което искахме да избягаме, да няма дотации и цените да са пазарни. Явно сме се насочили пак към комунизма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар