Правителството и бизнеса се договориха за повишаване на "пода" на цената на тока, над който ще се изплащат компенсации за бизнеса, стана ясно от пресконференция в Министерския съвет. Министърът на енергетиката Александър Николов уточни, че компенсациите за бизнеса през май и юни ще бъдат без таван и в размер на 80% над пода от 200 лева за мегаватчас. Досега нивото, над което се компенсираше цената на електроенергията, беше 185,59 лева за мегаватчас.
Преди срещата от Министерския съвет представиха своите предложения за компенсации за бизнеса. По отношение на цената на тока те предвиждат заплащане на 85% от разликата между цената на борсата през май и референтната стойност - през юли 2021 година, като таванът на помощта отпада. Според разчетите това означава над 160 лева за мегаватчас.
През уикенда вицепримиерът и министър на финансите Асен Василев коментира, че правителството може да си позволи компенсация за високите цени на електроенергията, защото причините са външни, а България не е толкова зависима от международните пазари за производството на електроенергия заради местния ресурс (въглища).
Но в същото време Василев е категоричен, че малко стъпки могат да бъдат направени по отношение на цените на газа и горивата, защото там България е силно зависима от случващото се на международните пазари. Все пак той анонсира, че предстои намаляване на акциза за някои горива, което е позволено от европейските директиви.
Правителството предвижда компенсация за бизнеса и за бита, с която да бъде покрита разликата между цената през април и тази през май. В петък (13 май) Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) одобри повишение на цената на газа за този месец с 14,3%, или до малко над 162 лева за мегаватчас.
Очакванията в правителството са, че през юни заради два танкера с втечнен газ от САЩ, цената ще се върне на нивото от април, а от 1 юли ще започнем да получаваме и газа от Азербайджан в пълния договорен обем на доставките. Двата танкера с американски втечнен газ ще пристигнат у нас на 8 юни и 23 юни, стана ясно от коментар на премиера Кирил Петков.
Сред дългосрочните мерки за подкрепа на енергийния сектор управляващите предлагат още и облагането на "свърхпечалбите", които получават в момента енергийните компании под шапката на Българския енергиен холдинг (БЕХ), които да бъдат преразпределяни през Фонда "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС).