Подкрепата за бизнеса у нас заради скъпата електроенергия вероятно ще приключи след април. Това стана ясно от коментарите на премиера Кирил Петков след срещата му с работодателските организации. До края на тази седмица ще бъдат договорени условията на нова мярка за подкрепа, посочи още премиерът, но не даде повече подробности какви промени се предвиждат в нея.
От неговите думи не стана ясно и дали бизнесът в България ще получи подкрепа от правителството заради високата цена на газа. Вчера енергийният министър Александър Николов заяви пред bTV, че държавата няма да подкрепи бизнеса за цената на природния газ, защото у нас тя е по-ниска, отколкото в останалите европейски страни.
Преди дни "Булгаргаз" прогнозира сериозно поскъпване на природния газ в следващите месеци на фона на продължаващите военни действия в Украйна.
Конкретните параметри на новата мярка заради скъпата електроенергия за небитовите потребители ще станат ясни в началото на следващата седмица, посочи енергийният министър Александър Николов по време на брифинга в Министерския съвет. Ще бъдат обсъдени и допълнителни средносрочни и дългосрочни мерки, като например за промяна на структурата на пазара, насърчаването на сключването на дългосрочни договори, което да доведе до по-голяма яснота за корпоративния сектор, допълни още енергийният министър.
Целият свят влиза в "рискова зона" на стагфлация - инфлация, придружена със заплаха за свиване на икономиката, и много внимателно трябва да се преценят движенията, за да се избегнат рисковете за икономиката, коментира още Кирил Петков. Затова и до края на април ще се правят оценки за проблемите на икономиката и вероятно ще се тръгне към преустановяване на подкрепата за скъпата енергия, но на базата на нов механизъм.
В дългосрочен план ще се решават задачи, които досега са били пренебрегвани, за да има предвидимост за бизнеса, допълни още премиерът.
Трябва да направим така, че бизнесът да може да купува енергия за срок от една година", каза още Кирил Петков и допълни, че ако това е било факт, то бизнесът нямаше да бъде поставен на такива изпитания. В Европа компаниите не разчитат на спот пазара за покупката на електроенергия, категоричен беше Петков.
След срещата от работодателските организации коментираха, че са удовлетворени от "честния конструктивен диалог" с кабинета.На част от поставените проблеми получихме отговор, коментира председателят на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев.
По време на брифинга Кирил Петков коментира още, че през почивните дни е разговарял отново с президента на Украйна Володимир Зеленски, който го е помолил за "всякаква помощ", не само военна, но и хуманитарна, както и за подкрепа за интеграцията на страната му в ЕС. България изпрати медикаменти и друга помощ за Украйна, припомни още премиерът.
По повод истерията около олиото през последните дни той призова хората да не се поддават на паника, насаждана в социалните мрежи.
преди 2 години Дано премиера не дава фалшиви надежди за Украйна в ЕС, в следващите 10 години няма шанс това да се случи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар