Парламентът задължи България да не поема ангажимент по делото на Европейската комисия за газовия пазар. На закрито заседание днес депутатите обсъдиха воденото от ЕК дело срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ), Булгаргаз и Булгартрансгаз по подозрения за нарушение на конкуренцията на газовия пазар. Темата влезе в дневния ред на парламента по искане на депутатите от БСП Таско Ерменков и Желю Бойчев, показа справка в деловодството на Народното събрание.
След заседанието Ерменков съобщи пред журналисти, че крайното решението е било подкрепено единодушно от всички 179 народни представители в залата. Той не даде повече информация за същността на текста, но посочи, че става въпрос за защита на националния интерес и суверенитет, пише БТА.
Депутатът обясни, че с решението Народното събрание е задължило енергийния министър да "предприеме всички мерки, за да защити интересите на България и на дружествата от групата на БЕХ".
От доклад на парламентарната енергийна комисия става ясно, че на 23 ноември е имало извънредно закрито заседание, на което е обсъден казусът. На него енергийният министър Теменужка Петкова е съобщила за водени консултации с Брюксел за приключване на делото с признаване на нарушение и поемане на ангажименти, но без финансова санкция.
Според вносителя Ерменков обаче признаването на вината би довело до сериозни последици за репутацията на българската енергетика, а и може да даде възможност на трети страни да предявят претенции. По тази причина и той поиска депутатите да задължат енергийното министерство да не признава нарушението и да не поема ангажименти по делото. Ресорният вицепремиер ще следи за изпълнението на това искане.
Енергийният министър Теменужка Петкова не пожела да коментира пред журналисти решението, преди да се запознае с мотивите му. Тя беше категорична, че Европейската комисия не е отхвърляла възражения от българската държава, свързани с това дело.
От документацията в парламента е видно, че на 9 ноември Петкова е уведомила енергийната комисия, че ЕК не приема поетите на този етап ангажименти на българската държава по това дело и вероятно се върви към финансова санкция.
Казусът се отнася до дело COM/B1/AT.39849, започнато от Брюксел през 2013 г. То се отнася до съмнения за злоупотреба с господстващо положение на БЕХ и неговите дъщерни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" на пазара на природен газ в България. В документацията на Брюксел е записано, че има опасения за отказан или забавен достъп на компании до газопреносната мрежа на страната и отказ за резервиране на капацитет.
Във връзка с това дело от ЕК изпратиха изложение на възраженията си през 2015 г. Това е етап от разследването, по време на който страните дават своите тези по казуса. Ако Брюксел прецени, че има нарушение, глобата може да бъде до 10% от годишния оборот на дружествата.