Премиерът Кирил Петков е дал показания през миналата седмица пред полицията заради нов доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), обяви самият той пред репортери по време на инспекцията на строежа на интерконектора с Гърция в Комотини.
Петков свърза два сюжета. Единият е за неплащането на 556 млн. лева от хазартните фирми на обвиняемия бизнесмен Васил Божков, което според негови обяснения е следствие на подкупи, давани на Борисов и Горанов.
По разследването срещу кадрите на ГЕРБ Петков е разказал за срещата си с европейския главен прокурор Лаура Кьовеши, която бе на посещение в България по негова покана в сряда и четвъртък (16 и 17 март), като двамата са обсъждали казуса и твърденията на Васил Божков.
Премиерът съобщи и за доклад в Министерството на финансите, който сигнализира как са се одитирали евросредствата. От него по думите му става известно, че за над 90% от евросредствата, които са били под контрола на финансовото министерство, в процедурите е имало само една кандидатстваща фирма.
„Ако имаме ясни доказателства, че над 500 млн. лв. е вредата на страната, ако знаем, че европроектите са съсредоточени в дребен брой компании, в случай, че знаем, че това е съсредоточено под шапката на финансовия министър Горанов (...) Концентрацията на компании е знак за корупция”, заяви Кирил Петков.
По думите му новият доклад, по който той е свидетел, издава заплахата, че е имало „нередности от страна на Владислав Горанов“, а оповестяването на изводите от доклада създавало неотложност да се действа, за да не се покрият доказателства.
„Няколко неща са доста странни. От година и нещо се знае, че има подобен случай - има очевидна, обществена информация, господин Божков го сподели на кого ли не и за мен е умопомрачаващо българската прокуратура даже да не направи досъдебно произвеждане, да не направи един Skype диалог и да го разпита. Васил Божков действително желае да даде информация. Няма подобен случай в света - някой човек, който е подкупвал, в случай, че се окаже, че е правилно, високопоставени лица, желае да признае за това, а от другата страна има прокуратура, която споделя, че не се интересува, a Skype връзките не били метод за разпит. Българският поданик е платил вреди от над половин милиард“, каза още Петков.
Премиерът е уверен, че до края на юни ще бъде реалната дата за финиширане на газовата връзка с Гърция. „Това е много важно, когато говорим за диверсификация – означава по-ниски цени на газа, по-ниски цени на парното следващата година, по-малко натиск върху цените“, каза още той.
По думите му ако в края на юни се завърши интерконекторът, през септември ще може да тръгне азерски газ.
„Газът, който ще влиза тук, е с около една трета по-евтин от сегашните цени. Говорим за огромно намаление. Тази зима цената на газа беше толкова висока, защото проектът не беше завършен и защото някой се беше отказал от по-евтин газ", заяви Петков.
„Трябва да сме готови за всякакви сценарии в случай на прекъсване на доставките от „Газпром", посочи българският премиер. „Едно е да преговаряш с една страна, когато имаш опции, друго е да преговаряш, когато нямаш. Тази цена не ни устройва, защото нямаме алтернатива от Гърция. Някои от политическите партии говорят, че са про-НАТО и про-ЕС, но какво правиха 12 години“, попита реторично премиерът, намеквайки за ГЕРБ.
Според Петков интерконекторът може да докара 3 млрд. кубически метра газ, колкото са приблизително нуждите на България. Освен него страната разполага с връзката с Месемврия, както и с връзката с Турция.
„Ние няма да отрязваме принципно „Газпром", но трябва да влезем в преговорите с повече от една карта в ръката си", добави още Петков, влизайки в ясно противоречие с по-ранни изявления на вицепремиера Асен Василев, че докато има война, България няма да преговаря с руския газов концерн.