IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МС предлага да се ратифицира споразумението за интерконектора с Гърция

Споразумението предвижда разпределение на приходите от проекта на териториален принцип между България и Гърция

13:33 | 17.06.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="">Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg</em></p>

Снимка: Oliver Bunic/Bloomberg

Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира споразумението между България и Гърция относно проекта за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция-България (IGB). 

Споразумението, чиито основен фокус е стабилизирането на нивата на данъчно облагане за 25 години, периодът на експлоатация на газопровода, беше подписано в София октомври миналата година. То има за цел да се установи предвидимост на паричните потоци за акционерите в проектната компания, фиксирайки нивата на корпоративния данък в двете държави към ставките, действащи в момента на сключването на споразумението. Това ще позволи и прилагането на конкурентна тарифа за пренос, което ще повиши атрактивността на газопровода за бъдещите търговци на газ.

Споразумението предвижда и разпределение на приходите от проекта на териториален принцип, при който общата печалба от преноса на природен газ по газопровода се разпределя между двете държави пропорционално на дължината на неговото трасе на всяка от двете територии.

В началото на годината енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че строителството на интерконектора трябва да приключи през октомври. По думите ѝ въвеждането в експлоатация на проекта в синергия с Трансадриатическия газопровод е от стратегическо значение. Чрез IGB страната ни ще получава договорените 1 млрд. куб м. годишно азербайджански природен газ за страната от втората фаза на газовото находище Шах Дениз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:56 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още