Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) не откри нарушение от Енерго-Про Мрежи АД и Енерго-Про Продажби АД, съобщи на сайта си антимонополният орган.
Проверката на комисията е установила, че в двете дружества няма забранени споразумения, решения и съгласувани практики, както и злоупотреба с монополно или господстващо положение.
КЗК се самосезира за дейността на няколко дружества, за които има съмнения на злоупотреби с господстващо положение чрез ограничаване на търговията на свободния пазар на електроенергия.
Проверката на антимонополния орган трябваше да покаже дали те пречат на регистрацията на крайни клиенти на свободния пазар, дали има координирано поведение на дружества от трите икономически групи, които прилагат аналогични практики, като с това възпрепятстват смяната на доставчика на електроенергия.
За да установи дали има забранено споразумение, КЗК провери: „ЧЕЗ България“ ЕАД, „ЧЕЗ Електро
България“ АД, „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, „ЧЕЗ Трейд България“ ЕАД, „ЕВН България“ ЕАД, „ЕВН България Електроснабдяване“ ЕАД, „ЕВН България Електроразпределение“ ЕАД, „ЕВН Трейдинг Саут Ийст Юръп“ ЕАД, „Енерго-пропродажби“ АД, „Енерго-про мрежи“ АД, „Енерго-про България трейдинг“ ЕАД, „Енерго-про енергийни услуги“ ЕООД, както и двете сдружения на предприятия - Сдружение „Асоциация на търговците на електроенергия в България” и Сдружение „Институт за енергиен мениджмънт“.
Повод за самосезирането на КЗК и образуване на производство са сигнали в комисията и публикации в медиите..
Едно от обвиненията е за едновременно участие на регулирания и на свободния пазар от страна на
различни търговски дружества от всяка една от трите групи енергийни предприятия – ЧЕЗ, ЕВН и ЕНЕРГО-ПРО.
Лесно ли се сменя доставчик
КЗК решава да провери дали има възпрепятстване от страна на електроенергийните групи на процеса по регистрация на свободния пазар и първоначалната смяна на доставчик от страна на дружествата чрез създаване на пречки при администрирането на процеса.
Обект на проверката е дали трите енергийни доставчика са предоставяли противоречива информация, както и са поставяли нови и различни изисквания пред потребителя, за да не сключи той договор за доставка на свободни цени с избран от него доставчик.
В антимонополния орган са имали подозрения, че в организацията на свободния пазар активно се намесва и Сдружение „Асоциация на търговците на електроенергия в България“.
В икономическия анализ на КЗК се установява, че Енерго-Про Мрежи АД, поради естествено монополния характер на осъществяваната от дружеството дейност, притежава господстващо положение на пазара на услугите по разпределение на електрическа енергия на стопански потребители на средно напрежение и ниско напрежение през разпределителната мрежа на Енерго-Про Мрежи АД.
Под обща шапка
Поради спецификите на лицензионната дейност, както и техническата и законово обусловена невъзможност за други предприятия да извършват дейността по снабдяване, е безспорно, че „Енерго-Про Продажби“ АД не среща никакъв конкурентен натиск при упражняване на дейността си като доставчик. Поради тази причина и „Енерго-Про Продажби“ АД следва да бъде определено като предприятие с господстващо положение по смисъла на Закона за защита на конкуренцията, констатират в КЗК.
По отношение на „Енерго-Про Енергийни услуги“ ЕООД икономическият анализ установява, че дружеството не може да бъде определено като предприятие с господстващо положение.
В КЗК са отчели, че в поведението на „Енерго-про Мрежи“ АД, „Енерго-про Продажби“ АД и „Енерго-про Енергийни услуги“ ЕООД трябва да се отчита както положението на всяко едно от дружествата на съответните пазари, така и съществуващите между дружествата връзки – икономически, правни, функционални.
Въпреки че трите дружества са самостоятелни юридически лица, те са под контрола на „Енерго-про“ АС-Чешка Република и принадлежат към една и съща икономическа група. Въпреки че всяко едно от дружествата извършва различна стопанска дейност, принадлежността им към нея налага изследването на производствените им практики във всички правни, икономически, организационни и фактически аспекти.
От предмета им на дейност се установява, че две от тях са част от вертикално интегрирана структура, която извършва дейност на различни нива на дистрибуционната верига на електрическата енергия – едното управлява разпределителната мрежа и респективно отговаря за достъпа до нея в рамките на обособена лицензионна територия, а другото осъществява снабдяването на крайни потребители по регулирани цени в рамките на същата обособена лицензионна територия.
Третото дружество търговец участва като доставчик на електроенергия по свободно договорени цени. Към разглеждания период на функциониране на пазара тази дейност е свързана и зависима от дейността както на разпределителното, така и на снабдителното дружество.
Образуваното производство на КЗК е да проучи поведението на дружествата във връзка с участието им в процеса по първоначална смяна на крайния снабдител с доставчик по свободно договорени цени за крайни небитови клиенти, присъединени към електроразпределителната мрежа на средно и ниско напрежение.