IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Иван Иванов: Обединяването на енергийните пазари ще повиши цената на тока

Волатилността на румънската и турската енергийна борса е значително по-ниска заради по-големи количества търгувана електроенергия, каза председателят на КЕВР

16:08 | 23.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Обединението на свободните пазари на електроенергия в региона неминуемо ще доведе до повишаване на цената на електроенергия в България, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов по време на годишната дискусия Energy Manager's Forum.

Според него по-високите цени на електроенергията за българските индустриални потребители са една от последиците при обединението на свободните пазари в региона, което той определи като неизбежно.

"Обединението сериозно ще доближи размера на цените от отделните борси, когато разликата в осреднените цени между българската и румънската борса ще се сведе до 2 евро, а между българската и унгарската - до 4 евро", пресметна експертът.

Иванов посочи три основни проблема при свободния енергиен пазар - ниската ликвидност, голямата ценова волатилност и липсата на международно пазарно обединение.

"През 2018 г. делът на свободния пазар на електроенергия е 62% спрямо 38% за регулирания пазар", посочи председателят на КЕВР.

По думите му енергийният пазар в България върви към пълна либерализация, каквато се наблюдава в Европа.

"Относно ликвидността, тя може да се повиши чрез излизането на свободния пазар и на производителите на електроенергия между 1 и 4 мегавата мощности, както и чрез увеличаване количествата електроенергия, предлагана на пазара от дъщерните дружества на "Български енергиен холдинг", подчерта Иванов.

Той изтъкна факта, че волатилността на румънската и турската борса е значително по-ниска, тъй като там се търгуват много по-големи количества електроенергия.

"Ако се сравнят количествата търгувана електроенергия от сегмент "ден напред" в България, Румъния и Турция, ще видим, че в Румъния се търгува четири пъти повече количества електроенергия спрямо нас, а в Турция - 25 пъти повече", изтъкна Иванов.

Изпълнителният директор на  Българска независима енергийна борса ЕАД (БНЕБ) Константин Константинов смята, че в сегмент "ден напред" трябва да се търгуват поне 50% от количествата електроенергия, предлагани на свободния пазар, както се случва в много от европейските страни.

Мартин Георгиев, председател на управителния съвет на Асоциацията на търговците на електроенергия в България, е убеден, че вина за високата волатилност при цените на електроенергия имат и допълнителните такси, които съпровождат закупуването на мощности, както и невъзможността за прогнозиране на количествата и цените на електроенергията, предлагана от ВЕИ централите.

Той е убеден, че КЕВР трябва да въведе система за отчитане на недостиг и излишък на предлагани мощности на БНЕБ, както и да се създаде клирингова къща, която да гарантира изпълнението на сключените сделки.

В тази връзка Константин Константинов заяви, че БНЕБ работи по въпроса за създаване на клирингова къща, като в случая допълнително ще трябва да се въведат парични депозити като гаранция.

Въвеждането на финансови инструменти за хеджиране на риска при търговията с електроенергия на свободния пазар също беше разгледано от участниците в дискусията.

"В Германия цялото количество електроенергия се предлага в сегмент "ден напред", но само с установени финансови инструменти", подчерта председателят на КЕВР Иван Иванов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:41 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още