IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Иван Иванов: Цената на тока се повишава и никой в България не може да спре това

Представителите на енергийните дружества критикуваха изчисленията на КЕВР за цената на квотите на въглеродните емисии

14:20 | 02.06.21 г. 12
<p>
	<em>Иван Иванов. Снимка Архив, Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Иван Иванов. Снимка Архив, Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

От началото на 1 юли ще се повиши цената на електроенергията и на топлоенергията и нито една българска институция не може да повлияе на тази тенденция, коментира по време на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) нейният председател Иван Иванов.

Той посочи, че причините за това повишение са поскъпването на природния газ и увеличаващата се цена на въглеродните емисии на световните пазари, с което трябва да се съобразим еднозначно.

Добивът на природен газ не може да задоволи бързото възстановяване на икономиката в Европа и Северна Америка, коментира още Иванов. Резултатът от недостига на газ на пазара е повишаване на цената на суровината. Например при "Топлофикация София" 77% от цената се формира именно от тези два фактора - природния газ и въглеродните емисии.

По време на открити заседания днес (2 юни) в КЕВР изслушаха представителите на топлофикационните и електроенергийните дружества в страната във връзка с новия регулаторен период, който ще влезе в сила от 1 юли.

Представителите на енергийните дружества критикуваха прогнозата на експертите по отношение на цената на емисиите за регулаторния период (до 30 юни 2022 година) и за изчисленията, при които са използвани данните за пазарите през март.

От комисията коментираха, че гледат по-консервативно на цената на емисиите на международните пазари. Само за няколко месеца цената на квотите се повиши съществено до малко над 50 евро на тон. От КЕВР обаче искат да изчакат да видят дали тази тенденция е стабилна.

"Към решението на 1 юли ще се съобразим с актуалните тенденции на пазара и ще направим актуална прогноза", коментира експертът Пламен Младеновски по време на заседанието, на което бяха изслушани представители на топлофикациите в страната.

От 1 юли цената на електроенергията ще се повиши със средно 3,02% през новия регулаторен период. Най-високо е повишението за клиентите на ЧЕЗ България - с 4,17%, като нощната тарифа поскъпва с 80%. С това повишение нощната тарифа ще бъде с двойно по-висока цена спрямо тази на останалите електроснабдителни дружества.

В момента няма недостиг на електроенергия на пазара след разпореждане на енергийния министър от началото на май за увеличаване на количеството енергия от ТЕЦ "Марица Изток 2" на регулирания пазар, коментира още Младеновски. Той допълни, че т.нар. "американски централи" работят изключително за свободния пазар в момента, където цената е съществено по-висока в момента и тя покрива разходите за емисиите им. 

От Националната електрическа компания (НЕК) поискаха около 80 млн. лева за компенсация на цената на въглеродните емисии, които компанията плаща на AES ТЕЦ "Гълъбово" и "КонтурГлобал" за този регулаторен период.

От НЕК критикуваха още и изчисленията на КЕВР по отношение на потреблението. От обществения доставчик смятат, че потреблението е подценено и дори в момента има недостиг, който се покрива на свободния пазар. По отношение на производителите от възобновяеми енергийни източници при тях има преразход, който се очаква да доведе до проблеми във Фонда за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС).

Крайните снабдители пък поискаха разходите им да бъдат осъвременени с инфлацията, каквото изискване обаче няма според експертите в КЕВР. За изчисленията е използвана базовата 2019 година, тъй като потреблението през 2020 г. е изкривено от пандемията от коронавируса.

Компаниите по традиция възразяват и срещу изчисленията на енергийния регулатор за нормата на възвръщаемост на капитала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 2
kmilchev
преди 3 години
Разбира се, чистата печалба е доста по-малка, но дадох тези цифри като пример. Петролът за тях е като еврофондовете при нас само, че в пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
kmilchev
преди 3 години
Русия никога не печелила много от газта. Тя го използва по-скоро начин за геополитически натиск. Големите пари идват от петрола. Може да сметнете 10 милиона барела дневно умножено по 60 долара на барел прави 600 милиона долара добив на ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
kmilchev
преди 3 години
Цените на всичко от началото на година расте много. Мисля, че тази година неофициалната инфлация ще е поне 10 процента, може и 15% да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Малкото човече Митю "императора", всъщност комплексатора, пак се е надъхало. Явно последно време икономическия колапс на пияниците му е дошъл в повече и сега изригва в джуджешка радост и възторг при най- дребния повод. Митьо, я кажи бе, защо акцийките на "доминанта" са се обезценили 5 ПЪТИ за последните 12 години?? Скажи бе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 4
Императорът
преди 3 години
Клетият Стоянчик !!! Сигурно вече и насън стене: "Газпром !!! ГАЗПРОМ !!!" - плува в ледена пот и се гърчи кат` тако`а. :((((Спокойно бе, Стоянчик - напий се с рикия както ти казах, консултирай се с психолог, може пък да е лечимо... Газпром е енергиен доминант в Европа - приеми го !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 4
bozavino
преди 3 години
Тоя ***, що говори за въглеродни квоти, като само и само да *** кинти и слушка, не каза един път, че АЕЦ Белене беше проект без въгреродни квоти.. Екогласност дори написа декларация в защита на същия и ядрената енергетика.... *** и предани кучета като тоя, заради които народа се заробва на глад и студ без ток, заслужават половин литър бензин да им изсипеш и запалиш живи да горят! А пронизващите от ужас и страх до мозъка на костити крясъците на същите, да са урок за подобните му продажници и чужди лобисти. ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
doba
преди 3 години
Нема да се боите.Президент Радев и Премиер Янев ще оправят нещата.Направо ще я преполовят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Иван Иванов: Цената на тока се повишава и никой в България не може да спре това >> Веднага да се тикне в панделата този, който открадна светлото евроатлантическо бъдеще !!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 3 години
Бързото възстановяване на Европа и Америка няма голямо значение за потреблението на природен газ. Който иска да погледне през прозореца и да установи че юни месец е все още зима, при това не само в България. На цените повлияха студената и продължителна зима в Европа, Америка и Азия. Това е рядко срещащо се съвпадения, защото според синоптиците ако в САЩ е студено в Европа не е или обратно. Но даже и да настъпи ледников период, народното достояние газпром няма да реализира големи печелби. Онези 40 000 000 000 долара чиста печалба на година, останаха в близкото минало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 4
Един Българин
преди 3 години
А , не е в състояние? Закрийте централизираните топлофикации да видите дали цената на тока не може да се намали. Тази "гордост" на комунизма създава само разходи и проблеми. Едно е да смяташ отоплението без въглеродни квоти и "братска" цена на нефт и газ, а съвсем друго е отворен пазар и субсидиране през потребителите на ел енергия на ТЕЦ, ВЕИ и пр. Да не говорим ,че за моньорите на Биткойн цената на тока трябва да е десеторна и това много лесно може да стане, но трябва регламент и контрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още