IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Газът поевтинява, но по-малко от очакваното

Суровината поскъпва на водещите европейски хъбове, но газът от Азербайджан помага за по-ниската цена у нас

18:50 | 01.01.21 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив Министерство на енергетиката</em></p>

Снимка: Архив Министерство на енергетиката

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди по-ниска цена на природния газ от 1 януари, но намалението е по-малко спрямо предварителните заявки, направени на 11 декември 2020 година. От началото на годината "Булгаргаз" ще продава газ на своите клиенти на цена от 26,93 лева за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.

В утвърдената цена са включени три компонента: цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, „обществена доставка“ и компенсиране на разходи за съхранение на количества в подземното газово хранилище "Чирен" в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.

В предварителните си заявки от компанията очакваха цена от 25,86 лева за мегаватчас. През декември цената на природния газ беше 27,70 лева за мегаватчас.

По-рано днес директорът на "Булгаргаз" Николай Павлов обясни, че цената на газа на водещите хъбове в Европа се повишава съществено през последните седмици. Въпреки това намаление у нас е възможно благодарение на газа от Азербайджан.

Страната вече получава газ от находището "Шах Дениз ІІ" в Каспийско море през точката "Кулата - Сидирокастро".

От КЕВР посочват още, че няма основания за промяна на цената на парното, топлата вода и електроенергията.

Енергийният регулатор одобрява заявлението на "Булгаргаз" за цената на синьото гориво, но в правомощията му е единствено да установи дали то съответства с нормативните актове.

За своето решение КЕВР взима предвид заявените прогнозни количества от внос за вътрешния пазар, променените условия по договорите с "Газпром Експорт", а от началото на 2021 година и с Azerbaijan Gaz Supply Company, както и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяния в страната природен газ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:20 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 4 години
Природният газ няма да поскъпне съществено. Възможно е да има някакви случайни пикове, но мисля че цена над 180$ за 1000 ще е изключение. Не съм толкова компетентен но бакалски сметки мога да правя. Газът по хъбовете в САЩ е 2.55$ за милион BTU. Компаниите го купуват за 75$(90$ но ползват 20% отстъпка) за 1000 куб.метра, втечняват го за 60$ за 1000 и го транспортират и регазифицират средно за около 20$ за 1000 куб.метра. Себестойността излиза 155$, но е разумно да добавя и 10% други разходи и получаваме 170$ при сегашните цени на суровината на хъбовете в САЩ. Колкото и трилиони да се напечатат, конкуренцията при този вид търговия е налице и газпром никога няма да види монополните цени от 450$, на които продаваже на "братска" България. Всъщност може, но в случай че се напечатат нови 150 трилиона долара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Вие какво очаквате - печатане на 15 трилиона $ за 2020г и спад в цената на газа ли? Имайте търпение през 2021 ще имаме много по-голямо поскъпване от очакваното, което ще изненада всички най-вече неприятно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още