През 2021 година салдото между износа и вноса на електроенергия е положително в размер на 8,82 тераватчаса. Това представлява увеличение от почти 157% спрямо 2020 година, сочат оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
От есента цената на електроенергията в Европа се увеличи съществено заради дефицита на природен газ, което пък направи печелившо производството на ток от въглища. Така у нас на пълни обороти заработи ТЕЦ "Марица Изток 2". Към края на годината българските електроцентрали са произвели общо 47,6 тераватчаса електроенергия, което е увеличение от 17% спрямо миналата година.
Основна заслуга за това повишение е именно на базовите централи в енергийната система, които са произвели 39,3 тераватчаса електроенергия, или увеличението е от малко над 15 на сто. При водните централи увеличението също е съществено - с 51% до 5,1 тераватчаса.
Потреблението на електроенергия в страната през изминалата година се увеличава, но с много по-малка стъпка - с 4% до 38,8 тераватчаса, става ясно още от статистиката на ЕСО.
През последните месеци често се чуват призиви за ограничаване на износа на електроенергия, за да бъде намалена цената на тока на борсата у нас. Анализите обаче показват, че количествата на пазара са достатъчни и няма основания за спиране на износа, каквито са европейските изисквания.
Новият парламент обяви мораториум върху цената на електроенергията, но на битовия пазар, която трябваше да бъде актуализирана на 1 януари 2022 година.
Средната цена на електроенергията на свободния пазар през ноември надхвърля 408 лева за мегаватчас базов товар в сегмента "Ден напред". За битовите потребители цената е фиксирана на ниво от 119 лева за мегаватчас с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), взето на 1 юли 2021 година, тоест в началото на регулаторния период. Заради ограниченията на парламента до края на март 2022 година цената на тока за бита ще се запази на това ниво.