IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕСО отчита сериозен ръст на износа на ток през 2021 г.

Производството на електроенергия се увеличава, като съществен принос имат базовите централи, става ясно от данните на оператора

14:28 | 04.01.22 г.
<p>
	<em>Протест пред КЕВР за цената на тока през октомври 2021 г. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Протест пред КЕВР за цената на тока през октомври 2021 г. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

През 2021 година салдото между износа и вноса на електроенергия е положително в размер на 8,82 тераватчаса. Това представлява увеличение от почти 157% спрямо 2020 година, сочат оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).

От есента цената на електроенергията в Европа се увеличи съществено заради дефицита на природен газ, което пък направи печелившо производството на ток от въглища. Така у нас на пълни обороти заработи ТЕЦ "Марица Изток 2". Към края на годината българските електроцентрали са произвели общо 47,6 тераватчаса електроенергия, което е увеличение от 17% спрямо миналата година.

Основна заслуга за това повишение е именно на базовите централи в енергийната система, които са произвели 39,3 тераватчаса електроенергия, или увеличението е от малко над 15 на сто. При водните централи увеличението също е съществено - с 51% до 5,1 тераватчаса.

Потреблението на електроенергия в страната през изминалата година се увеличава, но с много по-малка стъпка -  с 4% до 38,8 тераватчаса, става ясно още от статистиката на ЕСО.

През последните месеци често се чуват призиви за ограничаване на износа на електроенергия, за да бъде намалена цената на тока на борсата у нас. Анализите обаче показват, че количествата на пазара са достатъчни и няма основания за спиране на износа, каквито са европейските изисквания.

Новият парламент обяви мораториум върху цената на електроенергията, но на битовия пазар, която трябваше да бъде актуализирана на 1 януари 2022 година. 

Средната цена на електроенергията на свободния пазар през ноември надхвърля 408 лева за мегаватчас базов товар в сегмента "Ден напред". За битовите потребители цената е фиксирана на ниво от 119 лева за мегаватчас с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), взето на 1 юли 2021 година, тоест в началото на регулаторния период. Заради ограниченията на парламента до края на март 2022 година цената на тока за бита ще се запази на това ниво.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още