Четири търговски дружества са в картелно споразумение и извършват нелоялни практики на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Това съобщи председателят на временната комисия, която разследва злоупотреби в държавните предприятия, Мая Манолова ("Изправи се БГ! Ние идваме"). Тя уточни, че сигналът е изпратен от АЕЦ "Козлодуй" до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и БНЕБ, но според Манолова реакция от двете институции няма.
Според анализите на бившия омбудсман българският бизнес е загубил 53 млн. лева от по-високите цени на електроенергията на енергийната борса в първите 10 дни на месеца. Съмненията са, че причината за тези високи цени са изкуствено създаден дефицит, непускане на мощности и други нарушения.
Според сигнали до Манолова на БНЕБ има и други нарушения, като например конфликт на интереси, несъбиране на 8 млн. лева задължения от фалирало дружество и т.н. От БНЕБ обаче не са изпратили очакваната от депутата информация за дейността си. Съдействие не оказва и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Преди дни обаче КЕВР съобщи, че е изискала информация от няколко дружества, сред които и БНЕБ, относно предполагаеми нарушения на правилата за търговия с електроенергия.
От енергийният регулатор уточниха за Investor.bg, че не контролират работата на БНЕБ, но следят за нарушения на търговията с електроенергия по силата на европейския регламент REMIT. В комисията работят по сигнали за нарушения, но регламентът забранява публикуване на информацията преди приключване на проверките.
Работата на КЕВР по отношение на БНЕБ не включва дейности, които са свързани с формирането на цената на електроенергията. БНЕБ е част от структурата на Българската фондова борса (БФБ).
Мая Манолова се оплака, че енергийните дружества отново отказват да предоставят искана от Народното събрание информация. Тя коментира, че очаква информация от 13 топлофикационни дружества относно високата цена на топлинната енергия.
Тази информация не е получена, а Топлофикация София е изпратила ограничена документация, но без данни за несъбрани търговски вземания от промишлени потребители, както и обезценени вземания и други важни документи, които са необходими на комисията.
Заради липсата на отговори от енергийните институции комисията на Манолова ще има съвместно заседание с новосформираната енергийна комисия в 46-то Народно събрание. Тази сутрин за председател на енергийната комисия депутатите избраха за председател Иван Хиновски (ИТН), а за негови заместници са Атанас Константинов (БСП), Делян Добрев (ГЕРБ), Мартин Димитров (ДБ) и Рамадан Аталай (ДПС).
Депутатите, участващи във временната комисия, решиха да изпратят трето напомняне до топлофикационните дружества, с което да изискат отново очакваната от депутатите информация.