Цените на базовата електроенергия и на двата сегмента ("Ден напред" и "В рамките на деня") на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) намаляват на месечна база, показват данните на борсовия оператор.
През септември базовите мощности в сегмента "Ден напред" записаха средна цена от 90,45 лева за мегаватчас, което е вторият най-висок резултат след средната цена от 107,57 лева за мегаватчас, постигната през януари.
Разпространението на COVID свали средните цени в някои месеци и под средно 50 лева за мегаватчас.
През октомври обаче отново регистрираме понижение - в рамките на 6,7% до 84,40 лева за мегаватчас средна цена в този сегмент. Пиковият товар също отчита намаление - от 3,8% на месечна база до 93,30 лева за мегаватчас.
Общо изтъргуваните обеми базов товар през октомври се увеличават с 3,5% до 1,43 тераватчаса. 86% от изкупената енергия е от търговци, а 62% от продадената идва от от производителите.
Регистрираните пазарни участници в този сегмент са 81 и остават без промяна спрямо септември.
Сравнението с регионалните енергийни пазари показва, че ценовите флуктуации на българската борса до голяма степен съвпадат със случващото се на останалите борси.
Среднопретеглената цена на електроенергията в сегмента "В рамките на деня" е 85,75 лева за мегаватчас, което е с 10,3% по-ниско от нивата през септември. Средната цена на пиковия товар в тази търговия е 92 лева за мегаватчас, или с 10,6% по-евтино спрямо месец по-рано.
Среднодневно на този сегмент на БНЕБ се търгуват около 3,2 гигаватчаса електроенергия.
Активните пазарни участници в сегмента за търговия в рамките на деня се увеличава с 4,4% и вече са 47.