„Български ВиК холдинг“ създава дъщерно дружество за търговия с електроенергия, каза пред БНР заместник-председателят на УУС на „Български ВиК холдинг“ Ивайло Ванков.
Миналата седмица държавната структура съобщи, че има риск част от ВиК операторите да не могат да покриват пристигащите фактури за електроенергия.
В никакъв случай не може да се говори за фалити на държавните ВиК дружества заради високата цена на електроенергията, заяви днес Ивайло Ванков.
Холдингът е предприел създаването на дъщерно дружество, търговец на електрическа енергия, което да закупува ток на по-ниски цени за дружествата от холдинга. Процедурата трябва да приключи до два месеца.
Разглежда се и възможността за директно закупуване от АЕЦ "Козлодуй" и НЕК.
Ивайло Ванков допълни, че 22 от водните дружества са част от „Български ВиК холдинг“, като тяхното потребление е около 500 гигаватчаса – около 1,5% от цялостното потребление на електроенергия в страната.
В сегашната ситуация разходите за електрическа енергия възлизат между 15% и 45% от общо месечните разходи на ВиК операторите и започват да изяждат бизнес плановете от гледна точка на инвестиции и подобряването на инфраструктурата и на качеството на услугата.
„В единичната цена на ВиК услугата стойността на електрическата енергия е между 10% и 60%, като това наистина започва да става критично и непредвидимо. В никакъв случай не можем да говорим за фалити“, каза Ивайло Ванков.