„На 1 януари следващата година в България ще влезе азерски газ. Така ще постигнем пълна диверсификация на енергийните доставчици“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който заедно с министъра на енергетиката Теменужка Петкова провери напредъка на строителните дейности по изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България/IGB/.
Премиерът подчерта, че по проекта се работи на пълни обороти. „Това, което трябваше да направим, сме го направили, така че да няма и ден забавяне на този изключително важен геостратегически проект – от Александруполис до нашата част, ние имаме 20% там, за да може и от Юг на Север да потече различен от досегашния газ - 100% диверсификация“, посочи Борисов, цитиран от пресслужбата на кабинета.
До момента по проекта доставеното количество линейни тръби е 159 км. Заварените тръби са близо 72 км, а общо положените и засипаните по изграждащото се трасе са над 11 км. За изпълнението на строителните дейности на интерконектора работят общо 440 души.
Газопроводът IGB ще се свърже с гръцката национална газопреносна система и Трансадриатическия газопровод TAP в района на гр. Комотини (Гърция) и с българската национална газопреносна система в района на гр. Стара Загора.
Стартът на изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България беше даден на 22 май 2019 г. от премиерите на двете страни.
Интерконекторът е един от седемте приоритетните проекти за сигурност и конкурентоспособност на енергийния пазар в Европейския съюз. Той е изключително важен и от гледна точка на осигуряване на диверсификация на източниците и доставките на газ за България и региона на Югоизточна Европа. Междусистемната газова връзка ще доведе до реално разнообразяване на източниците на природен газ – чрез него ще получаваме азербайджански природен газ от Трансадриатическия газопровод, освен това през интерконектора България ще може да получава доставки и през терминала на Александруполис за втечнен природен газ от САЩ, Катар, Алжир, Израел, Египет и други.
Газовата връзка между България и Гърция е с обща дължина 182 км., от които 150 км. са на българска територия. Тя започва от Комотини, Гърция и се свързва с българската газопреносна система на Стара Загора. Техническият ѝ капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. годишно. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.
преди 3 години Има ли Някой да ми ВЯРВА???? Да изброим ли колко пъти и колко генерално се е отмятал, макар че няма да стигне мястото тук. Да сте чули скоро думата Белене от неговата уста? Или седми реактор! Или кой строи ТУРСКИ поток и как ще се справи с американците лично боко с това? Дупара ли ще дава?Само човек без всякакъв срам може да се държи така и да плещи такива глупости! отговор Сигнализирай за неуместен коментар