IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БФИЕК: Газът от Азербайджан трябва да е за всички клиенти на "Булгаргаз"

Индустрията възразява срещу изчисленията на Министерството на енергетиката за цената на газа на регулирания пазар

16:12 | 14.01.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Газът от Азербайджан трябва да се разпределя справедливо между всички клиенти на "Булгаргаз" - и на регулирания пазар, и за тези, които са със свободно договорени цени, посочват в позиция до министъра на енергетиката от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).

На 12 януари Александър Николов коментира по време на брифинг, че "Булгаргаз" не изпълнява стриктно нормативните изисквания да предлага на регулирания пазар първо газа с най-ниска цена. Според представителите на индустрията това означава необосновано повишаване на цените за бизнеса и настояват позитивите от по-евтиния газ от Азербайджан да се разпределят между всички.

Подобна методика при изчисляването на цената на газа означава още и кръстосано субсидиране на цената на природния газ и ще има "всеобщ отрицателен ефект върху цялото стопанство на страната".

Природният газ е основен ценообразуващ елемент, заедно с електроенергията, за редица индустрии - металургията, химическата индустрия, производствто на цимент и стъкло. Тези отрасли са експортно ориентирани и имат принос към търговския баланс и формирането на брутния вътрешен продукт на страната. Преработващата индустрия е и основен работодател в България, посочват още от организацията.

Увеличаването на разходите на индустрията за енергийни ресурси генерира инфлация, загуба на конкурентоспособност и влошаване на инвестиционната среда.

От БФИЕК обелязват също, че индустриалните предприятия са редовен платец на "Булгаргаз", докато най-големият потребител на газ у нас по регулирани цени  - "Топлофикация - София", има над 720 млн. лева задължения към компанията и Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиято структура е газовият оператор.

В бизнес план, изпратен към енергийния регулатор, от топлофикационното дружество отбелязват, че общите им задължения им ще надхвърлят 1,2 млрд. лева към 2024 година

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още