IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ал. Николов: Преговори за втечнен газ от САЩ се водят още преди войната в Украйна

Договорът с "Газпром Експорт" не е прекратен и "Булгаргаз" подава регулярно заявки, които обаче не се изпълняват

17:50 | 19.05.22 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Преговорите за втечнен газ от САЩ се водят още преди началото на войната в Украйна - от януари 2022 година, коментира по време на изслушване в парламентарната комисия по енергетика ресорният министър Александър Николов. Той уточни, че тогава България е поискала оферти и сега е подписан договор с компанията, която е предложила най-добри условия за доставка.

Разговорите с американските компании са били мотивирани от желанието на "Булгаргаз" да намери най-конкурентната цена за българските потребители.

Правителството не коментира името на тази компания, цитирайки търговска тайна. Днес (19 май) енергийният министър използва същия мотив и отказа да уточни къде ще бъдат разтоварени двата танкера, които трябва да пристигнат през юни в Европа. Николов обясни, че доставките вече пътуват към България, тоест има подписан от "Булгаргаз" договор и в него е посочена точката на разтоварване.

Опциите за диверсификацията на българските доставки са няколко, включително и суапови сделки с втечнен газ, категоричен беше още енергийният министър. България е преговаряла и за допълнителни доставки на природен газ от Азербайджан в периода 15 май - 1 юли, но цената, която е предложила другата страна, е била по-висока от тази на други контрагенти в момента. Затова България е отказала подобни доставки и от 1 юли ще получаваме газ, както е договорено.

Ако газовата връзка IGB още не е въведена в търговска експлоатация, то ще бъдат използвани алтернативни трасета за азербайджанския газ, което обаче може да оскъпи доставките. Според информацията в Министерството на енергетиката газовата връза ще бъде завършена физически до 1 юли и се работи активно с Европейската комисия и регулаторите на България и Гърция, за да бъде ускорена процедурата по сертифициране.

България е преговаряла за капацитет на терминалите за втечнен газ в съседните държави. Съоръженията в Гърция - съществуващия на о. Ревитуса, както и изграждащия се в Александруполис, обаче не са достатъчни за покриване на нуждите в региона. По тази причина "Булгартрансгаз" води разговори с оператора на газопреносната мрежа на Турция - Botas, за подписване на договор за транзит, но разговорите се бавят, като причина за това е липсата на унифицирано законодателство.

България има действащ договор с "Газпром Експорт", който не е прекратен и "Булгаргаз" подава редовни заявки за доставка на природен газ, които обаче не се изпълняват. Николов не коментира дали вече има европейска компания, която да е изпълнила искането на "Газпром" да плаща за газа в рубли. Досега само италианският премиер Марио Драги "неясно" е коментирал, че схемата може и да не нарушава режима на санкции, каза енергийният министър. 

Русия съобщи, че половината клиенти на "Газпром" вече са отворили сметки в "Газпромбанк" и до дни ще стане ясно дали изпълняват исканията на Москва.

От ЕК преди дни поясниха, че откриването на сметка в евро или долари в "Газпромбанк" не е нарушение на санкциите, но втората част от схемата - сметка в рубли, вече "излиза извън режима на санкции". България е изпратила няколко писма до "Газпром Експорт" с молба за уточнения по искането, но не е получила отговор на нито едно от тях.

Въпреки всичко страната ни е коректен партньор за Европа - българската мрежа е критична за доставките на Сърбия и Унгария и страната ни изпълнява задълженията си към тях, категоричен беше още Николов.

Относно газохранилището "Чирен" в момента е запълнен 21% от капацитета му, стана ясно от изслушването на енергийния министър. Той уточни още, че нагнетяването му през това лято ще зависи много от дългосрочните договори, които има страната ни и увери, че правителството  работи активно, за да осигури отоплителния сезон както по отношение на необходимите количества газ, така и за цената.

В ЕС са водени разговори относно спирането на износа на електроенергия, но това може да стане при форсмажор, ако бъдат намалени или спрени доставките на природен газ за цялата общност, допълни още енергийният министър. Той уточни, че при такова положение ще бъде правен преглед на всяка една държава по отделно и ще бъде взето решение, което ще гарантира енергийната сигурност.

Александър Николов посочи, че аварията в ПАВЕЦ "Чаира" все още се изяснява. Министерството ще възложи пълна проверка на дейността на дружеството, включително и балансирането от страна на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и действията по рехабилитация от 2012 година насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:22 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
Petar2015
преди 2 години
Ясно е, че двата танкера с газ не са евтин подарък (както се опитват да ги изкарат). Кажете какво друго обещахте на в замяна? Шистовия газ в Добруджа? Или АЕЦ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още