IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

AES променя концепцията си и се обръща към новите технологии

За България "миграцията" от въглища към нисковъглеродни технологии ще зависи от пазарните условия

12:44 | 05.12.17 г.
<p>
	ТЕЦ AES Гълъбово. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

ТЕЦ AES Гълъбово. Снимка: Архив Ройтерс

AES променя концепцията си и се обръща от въглищата към новите технологии - соларни паркове, технологии за съхранение на енергия, дори терминали за втечнен газ във Виетнам. В България обаче развитието в тази насока ще зависи изцяло от пазарната среда. Това стана ясно на пресконференция на американската компания, която управлява ТЕЦ AES Гълъбово и вятърния парк "Св. Никола" у нас.

Президентът на AES България Оливие Маркет обясни, че са водени преговори за технологии за съхранение на енергия, но всичко е на много ранен етап. "AES е дългосрочен инвеститор в България и при подходящата среда ще развиваме подобни проекти", коментира Маркет.

По отношение на проектите за съхранение на енергията има нужда и от законодателни промени, уточни изпълнителният директор на AES България Иван Цанков, защото в момента не е ясно как да бъде третиран собственикът на подобни съоръжения - като производител или като потребител на енергия.

По отношение на терминалите за втечнен газ на Балканите Маркет беше категоричен, че "не е подходящият момент" за инвестиции. Той уточни, че компанията развива подобни проекти в страните, в които има дейност. Плановете за терминал за втечнен газ не са за България (а в Александруполис, бел. авт.), затова и няма подобен интерес към проекта, каза още той. 

По време на пресконференцията бяха представени и някои оперативни данни за развитието на централата. През 2017 година AES Гълъбово увеличава производството си със 7% - до над 2,5 млн. мегаватчаса при използването на 4,5 млн. тона въглища. На тази база очакваните приходи ще бъдат със 7-8% по-високи спрямо 2016 година. Иван Цанков посочи, че финансовите резултати ще бъдат аналогични с миналогодишните, но отказа да даде повече подробности, тъй като компанията е публично търгувана на фондовата борса в Ню Йорк.
Увеличението на производството се дължи основно на най-студените дни в началото на годината, когато централата е работила с 99% от капацитета си, уточни още Цанков. Към момента централата също е натоварена почти на максимум, а като цяло потреблението на електроенергия е по-високо през цялата година.

Заради критичния за системата период в началото на 2017 година от централата са се подготвили внимателно за новата зима. В складовете има малко над 400 хил. тона въглища, което е с почти 50% повече от изискванията в наредбите. Това количество ще стигне за 15 дни работа на пълна мощност.

България разчита много на въглищните централи и това се видя много добре в началото на 2017 година. Те са от критично значение за енергийната сигурност и ще играят важна роля в следващите 10 години, смята още Оливие Маркет. Във връзка с новите екологични норми от компанията работят заедно с представителите на държавата и на другите централи в Маришкия басейн. В новите изисквания има вписани емисии на живак, които никога не са анализирани и по тази причина четирите централи поискаха удължаване на срока, в който да отговорят как ще продължат с новите еконорми с още 6 месеца, тоест до средата на 2018 година.

Как АЕЦ "Белене" ще се включи в енергийната система е много труден въпрос, защото е дългосрочна инвестиция и ще се отрази след много дълъг период от време, каза още Оливие Маркет.

"Ядрената енергия е вариант, но трябва да вземем предвид разходите и революционните технологии, като например за съхранение на енергия и възобновяемите източници", категоричен беше още той. Друг важен елемент, на базата на който да се вземе решение, е и броят на работните места, които могат да създадат тези мощности.

Към момента AES Гълъбово не участва на свободния пазар, защото държавната Национална електрическа компания (НЕК) изкупува цялата произведена електроенергия. Бъдещото й участие ще зависи от модела за либерализацията на пазара и договорите за разлика, а темата е зациклила в последните месеци, отчетоха още от AES България.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:10 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още