Приключила е счетоводната операция по разделянето на пасивите и активите на АЕЦ "Белене", съобщи пред депутатите от комисията по енергетика към Народното събрание ресорният министър Теменужка Петкова. За фактическото отделяне от Националната електрическа компания (НЕК) ще е необходима яснота какво ще се прави с този проект в бъдеще.
Петкова беше категорична, че е нужен консенсус по темата, устойчиво решение, защото заради липсата на такива решения в последните 37 години проектът се "люшка между да и не".
Оборудването се съхранява при най-добрите условия и това са показали всички проверки, извършени досега, гарантира още Петкова.
В проекта са вложени 3 млрд. лева и една от идеите на правителството е да предложи за приватизация проекта. Именно това налага отделянето на активите и пасивите, свързани с централата, в отделна проектна компания.
По време на блиц контрола в енергийната комисия депутатът от БСП и бивш директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов коментира повишаването на мощността на V блок в централа до 104% от номиналната, за което се налага използването на един ротор от старото оборудване за "Белене". НЕК още не е получила тазиичаст и това може да коства загуба от 21 млн. лева, които АЕЦ "Козлодуй" може да получи от допълнителната мощност на блока.
Получаването на ротора се бави повече от 7 години, потвърди Валентин Николов (ГЕРБ), но причината е, че е трябвало да приключи арбитражното дело за "Белене". Енергийният министър обеща да провери този казус и защо се бави прехвърлянето на този ротор.
Цената на електроенергията на свободния пазар също беше дискутирана в енергийната комисия на Народното събрание. Теменужка Петкова запозна депутатите с исканията на бизнеса, изказани по време на срещи в министерството и изказа своята изненада, че организациите на работодателите са отказали последната среща в енергийното министерство.
Една от идеите на бизнеса е била да бъде освободен студеният резерв, за да се увеличат количества електроенергия на пазара. Активирането на студения резерв обаче става при определена законодателна процедура. Резервът е предназначен за покриване на увеличени нужди, както беше в зимата на 2017 година, а не за регулиране на цената, каза Петкова.
Енергийният министър отхвърли отново обвиненията на бизнеса, че не получават подкрепа от правителството. 283 млн. лева са компенсациите, които са получили големите енергийни консуматори като компенсация за скъпия зелен ток, припомни тя пред депутатите.
Тя коментира и подадената жалба от бизнеса в КЗК, която по-скоро се отнася до монополно положение на държавните централи на свободния пазар, отколкото със спекулации в офертите на търговците. ТЕЦ "Марица Изток"2, АЕЦ "Козлодуй" и Националната електрическа компания (НЕК) участват на борсовия пазар по искане на Европейската комисия, припомни още енергийният министър.
преди 6 години Апропо, какво стана с реакторите за Белене? Изпратиха ли ги или се съхраняват в Русия?Поздрав отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години *** тоя бизнес помни ли лани кви ги дрънкаше?Нали пазаря щеше да опраи сичко.Тоя бизнес му трябва един як кърпел.Искат безплатен ток ама няма.Омръзна ми да гледам гелосания мошеник да ревумчи ката вечер по сички медии.Ако може само да лапат тва е мечтата на простите български комсомолци назначени за бизнесмени.Тия хора са за затвора до един отговор Сигнализирай за неуместен коментар