IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Убийството на лидера на ядрената програма на Иран засилва напрежението в Близкия изток

Инцидентът, за който Техеран обвинява Израел и САЩ, ще усложин усилията на Джо Байдън да върне страната му към ядрената сделка

10:11 | 28.11.20 г.
<p>
	Президентът на Иран Хасан Рухани. <em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Президентът на Иран Хасан Рухани. Снимка: Bloomberg

Ирански учен, посочен от Запада за лидер на разформированата военна ядрена програма на Ислямската република, e убит в петък в засада в покрайнините на Техеран, съобщават властите на страната, цитирани от АП.

Иранският външен министър твърди, че има „сериозни индикации“, че в убийството на Мохсен Фахризаде участва Израел. Тел Авив, който е основен заподозрян в убийствата и на други ирански ядрени учени отпреди десетилетие, отказва коментар.

Убийството рискува допълнително да засили напрежението в Близкия изток почти година след като Иран и САЩ почти стигнаха до война, когато американски удар с безпилотни летателни апарати уби най-висшия ирански генерал в Багдад.

Инцидентът се случва и непосредствено преди встъпването в длъжност на новия американски президент Джо Байдън. Това вероятно ще усложни усилията му да върне Америка към пакт, целящ да гарантира, че Иран не разполага с достатъчно високообогатен уран, за да направи ядрено оръжие. Тази сделка, при която Иран ограничи обогатяването на уран в замяна на премахването на икономическите санкции, пропадна, тъй като Доналд Тръмп се оттегли от споразумението през 2018 г.

Самият Тръмп ретуитна публикация от израелския журналист Йоси Мелман, експерт по израелската разузнавателна служба Мосад, за убийството. Мелман определя убийството като „голям психологически и професионален удар за Иран“.

Подробностите за инцидента са малко. Убийството е станало край Абсард, село на изток от столицата, което е популярно сред иранския елит. Иранската държавна телевизия заяви, че стар камион с експлозиви, скрити под товар от дърва, е взривен близо до седан, в който Фахризаде се е возел. Когато автомобилът е спрял, най-малко петима въоръжени лица са открили бърз огън срещу него, според полуофициалната новинарска агенция Tasnim.

Фахризаде е починал в болница. Сред ранените са неговите телохранители. Снимки и видео, споделени онлайн, показват автомобил Nissan с дупки от куршуми в предното стъкло и кръв по пътя.

Въпреки че все още никой не е поел отговорност за нападението, иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф обвинява Израел, като определя убийството като акт на „държавен терор“. „Терористите убиха днес виден ирански учен. Това малодушие - със сериозни индикации за израелска роля, показва отчаяно подстрекателство“, писа той в Twitter.

Хосейн Дехан, съветник на върховния лидер на Иран и кандидат за президент на изборите в страната през 2021 г., също обвинява Израел. „В последните дни от политическия живот на своя хазартен съюзник ционистите се стремят да засилят натиска върху Иран да влезе в пълноценна война. Ще се спуснем като мълния върху убийците на този потиснат мъченик и ще ги накараме да съжаляват за своите действия!“, писа той в Twitter.

Часове след атаката Пентагонът обяви, че вече е върнал самолетоносача USS Nimitz обратно в Близкия изток - необичаен ход, тъй като самолетоносачът прекара няколко месеца в региона. Като причина за решението говорител на Пентагона посочва намаляването на американските сили в Афганистан и Ирак, заради което „е разумно да има допълнителни отбранителни способности в региона, за да отговори на всякакви непредвидени обстоятелства“.

Нападението над Мохсен Фахризаде се случва само няколко дни преди 10-та годишнина от убийството на иранския ядрен учен Маджид Шахриари, за което Техеран също обвинява Тел Авив. Това и други целенасочени убийства се случиха по времето, когато компютърният вирус Stuxnet, за който се смяташе, че е израелско и американско творение, унищожи иранските центрофуги.

Фахризаде ръководи иранската програма AMAD, за която Израел и Западът твърдят, че е военна операция, разглеждаща възможността за изграждане на ядрено оръжие. Техеран твърди, че поддържа своята ядрена програма само за граждански цели.

Международната агенция за атомна енергия казва, че Иран „е извършил дейности, свързани с разработването на ядрено взривно устройство“ в „структурирана програма“ до края на 2003 г. Това е програмата AMAD, която включва работа по внимателно планираните експлозиви, необходими за взрив на ядрена бомба в стил имплозия. Иран е провел и компютърно моделиране на ядрено взривно устройство“ преди 2005 г. и между 2005 и 2009 г., според агенцията, за които тя казва обаче, че са непълни и фрагментирани.

Понастоящем инспекторите на агенцията наблюдават иранските ядрени обекти като част от ядрената сделка със световните сили. Експертите смятат, че Иран има достатъчно ниско обогатен уран, за да произведе поне две ядрени оръжия.

Междувременно модерна инсталация за сглобяване на центрофуги в иранското ядрено съоръжение в Натанц експлодира през юли – инцидент, който Техеран определя като саботаж.

Фахризаде, роден през 1958 г., е санкциониран от Съвета за сигурност на ООН и САЩ за работата му по AMAD. Иран го представя като университетски професор по физика. Член на Революционната гвардия, Фахризаде е забелязван на срещи, на които присъства върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей, което е допълнителен знак за неговата мощ.

През последните години американските санкционни списъци посочват Фахризаде като ръководител на иранската Организация за отбранителни иновации и изследвания. Държавният департамент описа тази организация миналата година като работеща по „изследователска и развойна дейност с двойна употреба, чиито аспекти са потенциално полезни за ядрените оръжия и системите за доставка на ядрено оръжие“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:51 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още