IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преговорите за Либия все още са далеч от ново мирно споразумение

Премиерът Файзел ал Сарадж подписа предложението, но ген. Халифа Хафтар поиска време до вторник да го обмисли

20:18 | 13.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу (в средата). <em>Снимка: Getty</em></p>

Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу (в средата). Снимка: Getty

Русия и Турция съобщават за постигнат напредък в преговорите за по-продължително примирие в Либия, въпреки че опонента на подкрепеното от ООН правителство поиска още време за взимане на решение.

Признатият премиер на страната Файзел ал Сарадж подписа мирното предложение след ден на преговори в Москва под опеката на Русия и Турция, които поеха инициативата от Запада в опит да сложат край на продължаващите с месеци сражения край Триполи.

По думите на руския външен министър Сергей Лавров командир Халифа Хафтар – основният противник на признатото правителство, гледа положително на споразумението, но е поискал време до вторник, за да вземе решение за подписването на текста. „Надяваме се, че това решение ще бъде положително“, допълни Лавров.

Турция и Русия, които подкрепят противоположните сили в конфликта, вече спомогнаха за влизане в сила през уикенда на примирие.

„работихме с нашите руски партньори цял ден, за да може страните в либия да подпишат примирие и ние изготвихме чернова на текст“, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу. „Взехме предвид предложенията, особено от страна на Хафтар, за постигане на взаимно разбирателство“, допълни още той.

Прекратяване на битката за Триполи ще пощади Либия от ново разрастване на конфликта, който продължава от години и струва живота на хиляди души, позволявайки на ислямските екстремисти да засилят позиции в страната. Това също така ще донесе и облекчение на петролните пазари. Производството на „черно злато“ в Либия – дом на едно от най-големите находища в Африка, варира на фона на продължаващите сражения.

Минути преди 21 ч. българско време цената на американския лек суров петрол намалява с близо 1,3% до 58,28 долара за барел. Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,91% до 64,39 долара за барел.

Либия преживява едни от най-тежките периоди от свалянето на Муамар Кадафи през 2011 г., което доведе до години на нестабилност и раздели страната между две враждуващи администрации. Халифа Хафтар предприе офанзивата срещу Триполи, в рамките на която загинаха над 2000 души, а десетки хиляди бяха принудени да напуснат домовете си.

Руският президент Владимир Путин и неговият турски колега Реджеп Ердоган заемат все по-активни роли в конфликта през последните месеци, след като Москва и Анкара успешно успяха да засенчат Европа, а САЩ до голяма степен са съсредоточени върху Иран.

Турция и Русия подкрепят двете противоположни враждуващи сили. Анкара е изпратила близо три дузини войници в Либия, които да помагат в обучението на войници на Сарадж, както и да координират отбраната на правителството, съобщава турски представител. Москва сили от своя страна подкрепят силите на Хафтар, като руски наемници се сражават на негова страна, съобщава още Bloomberg.

Миналата седмица обаче Москва и Анкара постигнаха съгласие, че конфликтът става все по-скъпоструващ и оказаха натиск върху враждуващите либийски сили да приемат примирие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:17 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още