Китайските власти изпратиха военни лекари и затвориха още градове, за да ограничат разпространението на новия коронавирус, след като се появиха съобщения, че болници в центъра на епидемията не успяват да се справят с растящия брой болни хора, предава Bloomberg.
Нови случаи на заболяването бяха съобщени в САЩ, Европа, Австралия и Малайзия, което означава, че вирусът вече се е разпространил да четири континента. В Китай Националната здравна комисия съобщи в събота, че са потвърдени 1287 случая, включително 444 нови, а 41 души са починали. 237 са острите случаи на заболяването.
Китайската народна армия за освобождение е изпратила в Ухан 450 медицински служители, включително хора с опит в борбата с пандемии, за да помагат на местните болници, съобщава китайската осведомителна агенция Синхуа. Здравните центрове в Ухан не могат да се справят с лечението на стотици болни хора и много от тях са връщани от болниците, които са препълнени с пациенти, лежащи в претъпкани коридори, пише вестник South China Morning Post.
Резкият ръст на смъртните случаи в Китай е сигнал, че вирусът все още не е под контрол въпреки агресивните стъпки на властите в страната да ограничат движението на милиони хора, които живеят в градовете близо до центъра на епидемията. Ограниченията са наложени по време на Лунната нова година, най-големия празник в страната, когато обичайно се предприемат милиарди пътувания във ваканция или за посещение на семейството.
Въпреки че движението от Ухан, където е епицентърът на епидемията, и близките райони е ограничено, хиляди хора са заминали от областта преди влизането в сила на забраните. В САЩ бяха потвърдени два случая на болни хора, които са се върнали от Китай. В Европа първите три случая на заболяването бяха установени във Франция, а Австралия, Малайзия, Пакистан и Непал съобщиха за заразени.
Двама от пациентите във Франция са настанени в болници в Париж, а един – в югозападния град Бордо, съобщава Ройтерс. Здравният министър Анес Бюзен заяви на пресконференция, че властите са потвърдили два случая, които са първи за Европа, и че е вероятно да бъдат установени още случаи във Франция.
В отделно съобщение в петък здравното министерство информира за трети случай, близък на един от първите двама пациенти. По-рано благотворителната организация SOS Medecins съобщи, че е лекувала един от случаите – пациент от китайски произход, който проявявал симптоми на треска и казал, че е имал контакт с хора от китайския град Ухан.
Бюзен съобщи, че пациентът е на 48 години и се е върнал преди два дни от пътуване в Китай, което включвало и спирка в Ухан. „Той е поставен в изолирана стая, за да се избегне контакт с външния свят. Той е добре“, каза министърът.
Световната здравна организация (СЗО) обяви в четвъртък „извънредно положение в Китай“, но се въздържа от обявяването на глобална извънредна ситуация.
Разпространение в цял свят
Първият потвърден случай на заразата в Австралия е на мъж от Ухан на около 50 години, който пътувал до Мелбърн на 19 януари. Правителството предупреди гражданите си да не пътуват до китайския град и провинция Хъбей.
Случаите в Малайзия са на жена и двамата й внуци, които са китайски граждани от Ухан и пристигнали в страната от Сингапур. Те били роднини на 66-годишен мъж и сина му, които бяха диагностицирани с вируса в Сингапур. Властите в града-държава са уведомили Малайзия, че семейството е влязло в страната и тримата са изолирани и са в стабилно състояние, съобщи здравният министър на Малайзия.
В Китай лекар, за който се предполага, че се е разболял от коронавирус, почина в събота в Хъбей, съобщиха местни медии. Засега не е ясно дали 62-годишният специалист е работил на „фронтовите линии“ за лечение на заболяването, съобщава Bloomberg.
В САЩ бяха обявени първите два случая на коронавируса, а здравните власти наблюдават над 60 души, които също може да са заразени. Американски конгресмени съобщиха, че се очаква здравните власти да потвърдят трети случай на заболяването.
Отвъд ограничените зони близо до Ухан големи обекти на цялата територия на Китай бяха затворени заради опасенията за здравето на хората. Публични събития за отбелязване на новата година бяха отменени. Disneyland в Шанхай обяви, че затваря врати за неопределено време, а вериги киносалони отмениха прожекции на филми. Спирането на дейностите се случва в обичайно натоварен период за харчене.
Американската верига кафенета Starbucks затвори всичките си заведения и спря доставките в китайската провинция Хъбей за празниците по повод Лунната нова година. Компанията съобщи в публикация в китайската версия на Twitter, Weibo, че решението е било взето заради притеснения за здравето на клиентите и служителите й. В централната провинция Хъбей живеят близо 60 млн. души, съобщава Ройтерс.