IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са най-големите рискове пред нововъзникващите пазари?

Доходността по 10-годишните американски държавни облигации, която надхвърли 3%, е една от тревогите на анализаторите

16:15 | 30.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

През последните две години и половина изглеждаше сякаш ралито на нововъзникващите пазари на практика не може да бъде спряно. Финансовите ръководители загърбваха политическите и икономическите рискове, тъй като голямото количество евтини пари ги накара да не обръщат внимание на импийчмънт тук или дългова криза там. От първостепенно значение беше преследването на по-висока възвръщаемост.

Но този месец бе разтърсващ. Фондовите пазари изтриха 360 млрд. долара от стойността си, американските държавни облигации отчитат най-големите си загуби за този период на годината от 2003 г. насам, а валутите се готвят за най-лошия си месец, откакто Доналд Тръмп беше избран за президент на САЩ. emerging1 emerging1

Изведнъж се натрупаха рискове и съществува осезаемо усещане, че ерата на лесните пари доближава своя край. Дори най-бичи настроените инвеститори започват да подбират.

Bloomberg изброява основните рискове, пред които са изправени нововъзникващите пазари.

Доходността по американските държавни облигации

Доходността по 10-годишните американски държавни облигации надхвърли 3% миналата седмица за първи път от над четири години, намалявайки привлекателността на по-рисковите активи. Маржовете на нововъзникващите пазари все още са широки, но загубите през последните няколко дни подчертават потенциалната възможност за отлив на капитали.

Валутите на развиващите се страни до голяма степен бяха имунизирани, когато доходността по американските държавни облигации постепенно нарастваше миналата година, отбелязаха анализатори от Credit Suisse миналата седмица. Но внезапните движения тази седмица и очакванията, че те „имат потенциала да стигнат далеч“, промениха това, допълват те. emerging2 emerging2

Анализаторите от Capital Economics Джон Хигинс и Фин МакЛафлин предвиждат, че доходността по 10-годишните държавни облигации ще нарасне до 3,5% до края на 2018 г. и допълват, че „перспективите за доларовите облигации на нововъзникващите пазари са дори по-лоши от тези за американските държавни облигации заради очакванията за разширяване на кредитните спредове в идните няколко години“.

Колебания в курса на долара

Връзката между доходността по американските държавни облигациии и долара, чийто курс върви надолу от година, отново се засилва. Силният долар може да се окаже „изключително разрушителен за нововъзникващите пазари“, казват анализатори на Bank of America. 

Това може би вече се случва. Централни банки от Аржентина до Индонезия започнаха да продават резерви, за да защитят валутите си. Компанията за финансови услуги Standard Chartered миналата седмица спря дългата си търговия с южноафрикански ранд, след като той загуби 4,1% от стойността си, отчасти и заради по-високата доходност по американските облигации, която стимулира долара. emerging3 emerging3

Търговска война

Инвеститорите не са много притеснени, че реториката на Тръмп срещу търговските партньори на Америка, включително тези в Азия, ще навреди на нововъзникващите пазари, казват анализатори от Bank of America.

Но „мнозина са притеснени, че голяма промяна в мисленето за Китай може да доведе до отлив от американската търговия и инвестиции, предназначени за Китай. Последното може да има много по-негативно въздействие върху пазара“, допълват анализаторите.

Геополитика

Руските активи се стабилизираха, след като Белият дом намекна, че може да смекчи санкциите срещу руските олигарси и компании, смятани за приближени до президента Владимир Путин, които доведоха до срив на рублата този месец. Но пазарите в страната остават притеснени.

Френският президент Еманюел Макрон каза миналата седмица, че според него Тръмп ще се оттегли от споразумението за иранската ядрена програма. Тази перспектива вече предизвиква сътресения в активите от Близкия изток и тласна цените на петрола до най-високото им ниво от 2014 г. насам.

А макар че новината, че Ким Чен Ун замразява ядрените опити, е сигнал за намаляване на напрежението около Северна Корея, официални представители предупреждават, че няма гаранция дали той наистина има такива намерения.

Избори

В Индия нарастващият гняв срещу премиера Нарендра Моди заради загубата на работни места и случаите на изнасилвания, в които са замесени членове на партията му Бхаратия Джаната, превърнаха изборите идния месец в Карнатака в референдум за лидерството му. Слабо представяне на партията на Моди може да постави под съмнение шансовете му на изборите през 2019 г. и да подкопае интереса на инвеститорите в икономиката на страната, оценявана на 2,8 трлн. долара.

В Малайзия също предстоят избори следващия месец. Поражение на управляващата коалиция ще има значителни последици за фискалната политика, казват анализатори от Goldman Sachs. emerging emerging

Инвеститорите в нововъзникващи пазари наблюдават внимателно и Латинска Америка. Мексиканското песо поевтинява от средата на април заради притесненията, че популярността на левия кандидат Андрес Мануел Лопес Обрадор расте в допитванията преди изборите през юли.

В Бразилия инвеститорите нямат представа какво да очакват след изборите предвид фрагментираната политика в страната. Победа на кандидат, който не е така ангажиран с фискалната консолидация като настоящия президент Мишел Темер, може да породи сътресения.

Предсрочните избори в Турция през юни са по-предвидими – инвеститорите са сигурни, че президентът Реджеп Тайип Ердоган ще спечели. По-неясно е какво ще означава това за валутната политика и изпитващата затруднения лира. Credit Suisse и Ashmore Group казват, че ако вотът не доведе до засилване на позициите на Ердоган, това ще го накара да отслаби контрола си върху централната банка и да й позволи да подкрепи валутата.

TD Securities и Investec Bank не мислят така и твърдят, че решението за предсрочни избори показва, че Ердоган иска да затегне хватката си върху турските институции и няма да отстъпи от искането си за по-ниски лихвени проценти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още