Финансовите министри и централните банкери на страните от Г-20 заявиха, че засиленото напрежение в търговията и геополитиката заплашват да извадят от релси световния икономически растеж, и призоваха за по-голям диалог, предаде Ройтерс.
Те посочиха в заключителна декларация от срещата на Г-20 в Буенос Айрес, че световният икономически растеж е силен, а безработицата е на най-ниското си ниво от 10 години, но предупредиха, че растежът става по-несинхронизиран сред големите икономики и че са се увеличили рисковете от низходящи тенденции в краткосрочен и средносрочен план, допълва БТА.
Срещата се проведе в момент, когато се изостря реториката в търговския конфликт между Съединените щати и Китай.
Еврокомисарят по икономическите и финансови въпроси Пиер Московиси посочи, че различията остават, но добави, че срещата не е била напрегната. „Бяха обсъдени всички въпроси и се разбираме взаимно. Надявам се, че сме в началото на нещо позитивно, но това трябва да бъде потвърдено", допълни той.
Московиси добави, цитиран от БНР, че има опасност напрежението в търговските отношения да продължи да нараства, поставяйки многостранната система под значителен натиск. Според него обаче досега икономическото влияние е било ограничено.
Европейкият съюз (ЕС) е готов да строи "търговски мостове" на фона действията на американския президент Доналд Тръмп и митата върху вносните стоки от различни страни, обясни още комисарят. Според него ЕС няма значителни търговски дисбаланси с останалия свят и призова САЩ и ЕС да работят като съюзници, а не като като врагове, пише EurActiV.
В изявлението на финансовите министри не се споменават директно Съединените щати, които са в центъра на многобройни търговски спорове, но все пак то е доста по-остро от изявлението през март, когато представителите на Г-20 избягваха въпроса изцяло, коментира Франс прес.
Междувременно финансовият министър на САЩ Стивън Манучин каза, че индустриалните сили от Г-7 приемат сериозно призива му да се откажат от митата, немитническите търговски бариери и субсидиите и че правителството на американския президент Доналд Тръмп ще настоява по тези въпроси при предстоящите разговори с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, предаде Ройтерс.
Манучин заяви при приключването на срещата на финансовите министри на страните от Г-20 в Буенос Айрес, че позицията на Тръмп в търговията не е в полза на протекционизма, а иска свободна и справедлива търговия за САЩ, допълва БТА.
"Ние много силно подкрепяме идеята, че търговията е важна за световната икономика, но тя трябва да бъде основана на справедливост и взаимност", каза Манучин по време на пресконференция. Той заяви, че не е имал съществени разговори за търговията с китайския финансов министър Лю Кун на срещата на Г-20.
"По всяко време, когато те искат да седнат и да преговарят за съдържателни промени, аз и нашият екип сме на разположение", добави Манучин.