Страните от Централна и Източна Европа и Австралия са регионите, които регистрират най-големи количества емисии на въглероден диоксид в света, според данните в реално време на electricity Map.
В това отношение България се нарежда на 23-а позиция сред най-замърсените страни в глобален мащаб.
Минути след 16 ч. българско време на територията на страната ни са отчетени 508 г еквивалент на въглероден диоксид за киловатчас от производството на електроенергия. 36% от генерираното електричество идва от нисковъглеродни източници, докато 11% принадлежат на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
По този показател България е най-силно замърсената страна на Балканския полуостров, като на второ място е поставена Босна и Херцеговина (502 г/кВтч).
Най-много въглеродни емисии регистрира щата Куинсленд в Австралия – 763 г/кВтч. Той е следван от Полша (734 г/кВтч) и Естония (722 г/кВтч). Интересно е да се отбележи, че поради въздушните течения южната съседка на Естония, Латвия, също отбелязва завишени стойности от 416 г/кВч, въпреки че в страната не съществуват въглищни инсталации за производство на електроенергия, като основните енергийни източници за природен газ (54%) и хидроенергия (27%).
С най-ниски количества въглеродни емисии могат да се похвалят испанският остров Ел Йеро (11 г/кВтч), британските острови Оркни (13 г/кВтч) и канадският щат Онтарио (20 г/кВтч).
*Мониторингът не обхваща енергийните сектори на всички страни.
преди 5 години Да, но Австралия инсталира ВЕИ вече най-бързо в света на човек от населението и до 2030-та ще има поне 50% ВЕИhttps://theconversation.com/australia-is-the-runaway-global-leader-in-building-new-renewable-energy-123694 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Представителите на правителствата от ЕС сеспоразумяха днес да забавят прилагането на схема закласификация на "зелени" финансови продукти до краяна 2022 година и не изключиха възможносттаинвестициите в ядрената енергетика и въглищата дабъдат смятани за "зелени", предаде Ройтерс.Решението ще отложи с над две години прилагането на "зелената" схема за инвестиции на ЕС.Текстът, подкрепен от европейските правителства, трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, който предлагаше да бъдат изключени инвестициите в ядрената енергетика и електроцентралите на въглища от бъдещия списък със "зелени" инвестиции.В опит да намали въглеродните емисии ЕС работи по схема за класифициране на устойчивите инвестиции, като цели да привлече инвеститори, имащи отношение към климата, и да даде тласък на пазара на "зелените" облигации на стойност 200 милиарда долара.Някои страни по-рано критикуваха правилата, че не са достатъчно стриктни и допускат дори ядрената енергия да се смята за "зелена". /БТА-ИКОНОМИКА ЕКСПРЕС/ София Ангелова//РН/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Доган, Ковачки и американЦките собственици, нали не трябва да гладуват, особоено първия, който вероятно има доста повече власт от останалите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар