IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ ще наложат санкции на Турция заради вноса на руски противоракетни системи

Мярката е без аналог, тъй като досега никога не са били предприемани подобни действия между съюзници в НАТО

16:05 | 27.06.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Реджеп Ердоган (вляво) и Доналд Тръмп (вдясно) по време на пресконференция в Белия дом през 2017 г. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Реджеп Ердоган (вляво) и Доналд Тръмп (вдясно) по време на пресконференция в Белия дом през 2017 г. Снимка: Ройтерс

САЩ ще предприемат безпрецедентната мярка да наложат санкции срещу своя съюзник в НАТО Турция, след като страната получи противоракетните системи, поръчани от Русия. Това става ясно от показания на високопоставен служител на Държавния департамент пред Конгреса.

Доставката на зенитно-ракетния комплекс С-400 ще създаде разкол във военното сътрудничество между Вашингтон и Анкара и в двустранните отношения като цяло, посочва Уес Мичъл, асистент-държавен секретар за Европа и Евразия по време на изказване в Сената, цитиран от Bloomberg.

По думите му американските власти са били достатъчно ясни, че „придобиването на С-400 неизбежно ще се отрази на перспективите за турско военно-индустриално сътрудничество със САЩ“, включително и по отношение на изтребителите F-35, които Анкара поръча от Вашингтон.

„Решението за С-400 качествено ще промени американо-турските отношения по начин, който би бил много труден за възстановяване“, допълва още Мичъл.

Миналата седмица американският Сенат прие проектозакон, който иска замразяването на всички сделки за продажба на оръжия за Турция, докато не бъде направена оценка на двустранните военни и дипломатически отношения в светлината на покупката на руските противоракетни системи.

Според Анкара покупката на С-400 не представлява заплаха за нейните съюзници. От своя страна турският президент Реджеп Ердоган неведнъж е посочвал, че е принуден да търси алтернативи, след като е трябвало да се сблъска с трудности при получаването на оръжейни системи от САЩ и Европа при условията, искани от Турция, които на свой ред включват местно производство и прехвърляне на технологии.

Покупката на зенитно-ракетния комплекс е поредната причина за напрежение в отношенията между Турция и САЩ, които са и страните с най-големи армии в рамките на НАТО.

Анкара настоява за екстрадирането на проповедника и дългогодишен противник на Ердоган Фетхуллах Гюлен, сочен от турската власт като организатор на опита за преврат срещу президента от 2016 г. От своя страна Вашингтон иска Турция за освободи американците, арестувани във връзка с преврата, сред които пастор и учен от НАСА.

Двете страни са на противоположни позиции и по сирийския конфликт. САЩ подкрепят сирийските кюрди, предоставяйки им оръжия и обучение, докато Анкара смята, че те са част от Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена за терористична организация в Турция.

Инвеститорите също така се готвят за налагането на глоби или други санкции срещу турската държавна банка Turkiye Halk Bankasi AS, чийто бивш заместник-главен изпълнителен директор бе обвинен в Ню Йорк за участие в схема за заобикаляне на санкции срещу Иран.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:23 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
Дурхан
преди 6 години
Нали имаше пазарна икономика ...купуваш този продукт който е качествен и евтин ..търгуваш с този с който имаш изгода...но САЩ се превръща в тоталитарна и комунистическа страна ..въвежда мита,санкции,рестрикции,ембарго и по такъв начин разрушава пазарния механизъм....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още