Беларуският журналист Роман Протасевич и приятелката му София Сапега, които бяха арестувани след отклоняването на полет на Ryanair от Атина до Вилнюс, са вече под домашен арест, предава АП.
Лидерът на опозицията в страната в изгнание Светлана Тихановска коментира, че това е положителна новина, но подчертава, че двамата остават „заложници“ на режима на Александър Лукашенко.
Протасевич управляваше канал за съобщения, широко използван при масовите протести през миналата година срещу Лукашенко. Той е застрашен от 15 години затвор заради своята дейност.
Световните лидери осъдиха задържането на Протасевич и въведоха икономически санкции срещу режима в Беларус.
Тихановска коментира, че домашният арест за журналиста и приятелката му е „добра новина“, но положението им остава несигурно. „Домашният арест не е свобода, те все още са изправени пред обвинения, всяка тяхна стъпка все още се наблюдава. Това означава, че те са заложници“, казва тя.
Миналата година Тихановска, за която се смята, че е спечелила президентските избори, избяга в Литва под натиска на властите. Съпругът ù, блогърът Сергей Тихановски, е в затвора.
Тихановска посочва, че екипът ѝ поддържа връзка с родителите на Пратасевич, които „не получават никаква информация за сина си, нямат право да говорят с него“ и са „убедени, че режимът играе игра, използвайки живота на Роман и София“.
Родителите на Роман Протасевич не вярват, че властите планират да освободят сина им. Решението им за домашния арест вероятно цели да спре нови санкции.
Съветникът на Тихановска Франак Виакорка казва, че сестрата на Протасевич е успяла да му предаде някои вещи и да говори с него. „Домашният арест не е свобода, той живее там с оперативни работници от службата за сигурност, които го наблюдават денонощно“, посочва той.
Адвокатът на Сапега Антон Гашински също потвърждава, че клиентката му е била преведена под домашен арест. Тя е отседнала в апартамент в Минск, а родителите ѝ са пристигнали при нея.
Гашински не уточнява дали Роман Протасевич е с нея, но казва, че тя не е сама.
Адвокатът на Протасевич Инеса Оленска отказва да коментира местонахождението и статута на клиента си, позовавайки се на споразумение за неразкриване.
Беларус беше разтърсен от месеци на масови протести, подбудени от преизбирането на Лукашенко за шести мандат след изборите през август 2020 г., широко възприети като фалшифицирани. Властите отговориха на демонстрациите с мащабна репресия, при която над 35 000 души бяха арестувани и хиляди бяха бити от полицията. Повечето опозиционни лидери са затворени или принудени да напуснат страната.
Заради отклонението на полета заради ареста на Протасевич САЩ, ЕС, Великобритания и Канада обединиха усилията си и наложиха санкции на физически и на ключови юридически лица. ЕС наложи и икономически санкции, насочени към ключовия износ на Беларус – някои машини, торове, петролни продукти.
Беларуското външно министерство заяви, че санкциите ще навредят на обикновените хора и „граничат с обявяването на икономическа война“. В петък министерството излезе с ново изявление, осъждащо санкциите. То обещава да предприеме „ответни мерки“ през следващите седмици.