По време на специална видеоконферентна връзка президентите на Русия Владимир Путин и на Турция Реджеп Тайип Ердоган ще дадат старта на строителството на първия блок на АЕЦ "Аккую", съобщават от руската президентска пресслужба.
Това ще стане в рамките на двудневна визита на Владимир Путин в Анкара. Там той ще участва в заседанието на Съвета за сътрудничество между двете страни, на който ще бъдат обсъдени състоянието и перспективите на двустранните икономически отношения и стратегическите проекти в областта на енергетиката.
Освен ядрената централа Русия и Турция се споразумяха за строителството на газопровода "Турски поток" по дъното на Черно море.
Идеята за изграждането на първата ядрена централа в Турция се заражда още през 70-те години на миналия век. В периода 1974-1975 година специалистите на СССР анализират ситуацията и посочват за подходящо място провинция Мерсин на брега на Средиземно море.
Първото официално двустранно споразумение за АЕЦ "Аккую" обаче е подписано в началото на 2010 година. Плановете предвиждат изграждането на четири блока от типа ВВЕР с мощност от по 1 200 мегавата. Цената на проекта е 22 млрд. долара. Реализацията на проекта е възложена на Akkuyu Nukleer, в която основен акционер е руската държава чрез своите компании - "Русенергоатом", "Росенергоатом" и "Атомстройекспорт", но според споразумението ще има максимално участие на турски компании при строителството на централата.
Очакванията са, че търговската експлоатация на централата ще започне през 2023 година, а животът на ядрените блокове ще бъде около 60 години.
Междувременно от Росатом съобщиха във вторник, че Akkuyu Nukleer е получила пълноценен статут на стратегически инвеститор от Турция. Получаването на сертификата има важно значение за икономиката на проекта. В частност се предвижда намаляване или освобождаване от данъци (включително данък печалба и ДДС) и освобождаване от митнически данъци и такси, коментират от компанията.
От проектната компания уточняват, че това ще бъде първата в света ядрена централа, реализирана по модела "build-own-operate", тоест руската страна ще построи централата, ще бъде собственик и ще отговаря за експлоатацията, а след това и за извеждането на мощностите.
Преди месеци от "Росатом" обясниха пред Investor.bg, че турското правителство е дало гаранции, че ще изкупува електроенергията от централата при "достатъчно висока цена". Турската страна е приела този вариант, защото това е първата централа в страната и ще прехвърли риска от управлението ѝ на руската компания.
По информация на ТАСС Турция ще изкупува електроенергията от АЕЦ "Аккую" на цена от 0,12 долара за киловатчас. Турската държавна енергийна компания Tetas ще изкупува 70% от електронерегията на първите два енергоблока и по 30% от следващите два. Останалото количество ще бъде продавано на свободния пазар
преди 6 години Скоро комшиите няма да имат нужда от нашия ток, а газът ще е директно при тях, а не през украинските ку.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар