И Украйна, и Русия заявиха днес, че са победители в газовия спор, който бе гледан от арбитраж. Арбитражният съд в Стокхолм понижи цените на руското синьо гориво, но потвърди задължението на Киев да го купува, макар и в по-малки обеми, предава Франс прес.
От идването на власт на прозападните сили в Киев през 2014 г. двете страни са в конфликт за газовите доставки. И Нафтогаз, и Газпром искат от другата страна плащане на десетки милиарди долари компенсации, като случаят беше отнесен в Арбитражния съд в Стокхолм.
Решенията на арбитража са много сложни и не бяха обявени публично, а подробностите по тях бяха съобщени само частично от двете страни по спора, отбелязва АФП, цитирана от БТА.
"Нафтогаз спечели арбитража", резюмира украинският оператор в комюнике.
"Въпреки твърденията на Нафтогаз, арбитрите потвърдиха основните принципи на договора и удовлетвориха голяма част от исканията на Газпром", отговори руският газов гигант.
Според подробностите, разкрити от двете страни, съдът наистина е понижил цената на газа за спорния период през 2014 г., но е отказал намалението да се приложи със задна дата за годините, за които Киев искаше компенсация.
Съдът е потвърдил и принципа "вземай или плащай", но пък е намалил обема на синьото гориво от 32 млрд. куб.м на 5 млрд. куб.м, което отговаря на реалните потребности от внос, посочи Нафтогаз.
Украйна спря в края на ноември 2015 г. всякакви плащания на Русия и започна да купува природен газ от европейски страни.
Според Газпром Нафтогаз ще трябва да плати 2 млрд. долара заради просрочени плащания, които не са били направени заради спора за цената.
Нафтогаз обаче подчерта, че съдът е удовлетворил искането на украинската компания да не плаща 56 млрд. долара по "вземай или плащай". Украинският оператор оцени, че решението на съда му е спестило над 75 млрд. долара по споровете за прилагането на договора за целия му срок (2009-2019 г.).
Нафтогаз подчерта, че иска 16 млрд. долара обезщетение по друг спор - за транзита на руски газ за Европа, който е бил транспортиран през украинска територия. Решението по този спор се очаква през февруари 2018 г.