IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Икономическата крепост Русия" вероятно ще поддаде с времето на санкциите

Задълбочаващата се изолация от световната икономика, пазари и инвестиции има цена

13:11 | 25.02.22 г. 16
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Русия прекара последните седем години в изграждането на силна финансова защита, но в дългосрочен план е малко вероятно нейната икономика да устои на натиска на координираните западни санкции, пише Ройтерс.

След инвазията на Русия в Украйна от Запада валят санкции в допълнение към вече обявените в отговор на решението на руския президент Владимир Путин да признае независимостта на двете отцепили се украински провинции.

"Мнението, че Русия няма да бъде засегната, е погрешно. Негативните ефекти може да не се усетят предварително, но санкциите ще спрат потенциала на Русия в дългосрочен план“, казва Кристофър Гранвил, управляващ директор на консултантската компания TS Lombard и дългогодишен наблюдател на Русия.

Стъпките на Запада включват санкции и замразяване на активи на повече руски банки и бизнесмени, спиране на набирането на средства в чужбина, замразяване на проекта за газопровода до Германия "Северен поток 2" на стойност 11 млрд. долара и ограничаване на достъпа до високотехнологични продукти като полупроводници.

Русия определя санкциите като противоречащи на интересите на тези, които ги наложиха. И те наистина няма незабавно да подкопаят икономика с валутни резерви на стойност 643 млрд. долара и силен ръст на приходите от петрол и газ.

Тези показатели, заедно с излишък по текущата сметка от 5% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) и съотношение на дълга към БВП от 20% (сред най-ниските в света) спечелиха на Русия прозвището "икономическа крепост". Само половината от руските задължения днес са в долари, значително по-малко от дела от 80% преди две десетилетия.

Валутните резерви на Русия са нараснали с над 75% от 2015 г. Графика: Ройтерс

Тези статистически данни са резултат от години спестяване след санкциите, наложени след анексирането на Крим от Путин през 2014 г.

Според Гранвил нарастващите цени на петрола ще донесат на Русия допълнителни 1,5 трлн. рубли (17,2 млрд. долара) тази година от данъци върху печалбите на енергийните компании.

Но този вид автаркия (от гръцки - "самодостатъчност" - икономическа система, при която търговските връзки с външния свят са силно ограничени или не съществуват - бел. ред.) има цена - задълбочаваща се изолация от световната икономика, пазари и инвестиции, отбелязва той.

"Русия по същество ще бъде третирана като враждебна държава, откъсната от световните потоци, инвестиции и други нормални икономически взаимодействия, които изграждат стандарта на живот, доходите, производителността и рентабилността на компаниите".

Вече са налице признаци на икономическа уязвимост. Доходите на руските домакинства все още са под нивата от 2014 г. През 2019 г., преди да удари пандемията, годишната икономическа продукция на страната се оценява на 1,66 трлн. долара по данни на Световната банка, далеч под нивото от 2,2 трлн. долара през 2013 г.

Сергей Гуриев, професор по икономика във френския институт за политически науки Sciences Po и бивш главен икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие, посочва, че руският номинален БВП на глава от населението, двойно по-голям от този на Китай през 2013 г., сега изостава.

"През 2013 г. Русия беше страна с високи доходи и водеше активни преговори за присъединяване към ОИСР. Сега Русия се върна към статута на средните доходи", коментира той.

БВП на глава от населението в Русия. Графика: Ройтерс

Намаляващо влияние

Чуждестранните инвеститори в Русия също намаляват.

Проучване на клиенти на JPMorgan показва, че чуждите инвестиции в облигации в рубли са най-ниското ниво от две десетилетия. Инвестициите в акции никога не са се завърнали на нивата отпреди анексирането на Крим в абсолютни стойности, изчислят от Copley Fund Research.

Премията, която търсят инвеститорите, за да държат руски дълг в долари, нарасна рязко в четвъртък и достигна ниво с над 13 процентни пункта над доходността по американските държавни ценни книжа - почти три пъти повече от средната стойност за развиващите се пазари.

"Санкциите ще принудят Русия да самофинансира все повече и повече дейности, ограничавайки инвестициите в индустрията и военните", прогнозира Джефри Шот, експерт по търговията и санкциите в Института за международна икономика Peterson.

По-големите нападения от страна на Русия могат да доведат до прекратяване на достъпа й до международната платежна система SWIFT и пълна забрана на инвестициите в страната.

Загубата на достъп до SWIFT би усложнила плащанията за износ и внос и дори би могла да попречи на плащането на купони по облигации, причинявайки техническо неизпълнение.

От JPMorgan изчисляват, че санкциите ще изтрият до 3,5 процентни пункта от растежа на БВП през втората половина на 2022 г. Ограниченият достъп до чужд капитал оставя петролните компании да разчитат на сделки с предплащане и така те са изправени пред значително по-висока цена на капитала, добавят от банката.

Бавната ерозия на жизнения стандарт може да предизвика народно недоволство, заплашвайки администрацията, която вече е изправена пред спорадични протести. Преливането с последната капка може да е неизбежно.

"Автаркията не е рецепта за напредък", пишат анализатори от инвестиционната банка Berenberg. "Справянето с тежко въоръжена Русия, затънала в относителен икономически упадък, ще остане ключово предизвикателство за Европа и Съединените щати в обозримо бъдеще", допълват те.

Чуждестранни инвестиции в руски държавен дълг. Графика: Ройтерс

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 3 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Авторчето на статийката говори за ДЪЛГОСРОЧНИ последствия. А мина ли му през ума за почти СВЕТКАВИЧНИТЕ последствия за тези, които зависят от руския износ? Тука не говорим да си купуват газ, торове, пшеница, паладий, петрол на по-високи цени... а просто да останат без тях !!! Как ще обяснят на гражданите си, които мръзнат на тъмно и се редят на опашки за хляб (мнозина ще останат и без работа): "Чакайте 10 години Русия да клекне !!!"? Може би ще опитат да изключат SWIFT надявайки се пак да го включат, ако "Русия клекне"... а ако не клекне? И то точно по горната причина - евентуални дългосрочни щети за Русия, срещу неизбежни почти моментални щети за запада !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 7
novata_ikonomika_
преди 2 години
Русия се управлява от 5 олигарха. Русофилите дето ревяха срещу управлението на олигархията при Бойко Борисов, той ще им се види като песен, ако руските 5 олигарха управляват империя разпростряла се и върху българска територия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 5
studioaa
преди 2 години
Крепостта на Байдън явно ще поддаде само след 6 месеца когато неговата банда я чака съкрушителна изборна загуба, най-тежката от век над половин век насам. Веднъж след като републиканците си върнат конгреса и сената още тази есен старчето го чака импийчмънт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 4
abdul
преди 2 години
поглеждам зеленски.. ха! евреин.поглеждам лорер... ха! евреин.прав си. за всичко си прав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
Не осмислих ника ти. Защо ли ти пиша за славянство и вяра?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 2 години
Украинците са славяни, а руснаците угро-фини. Погледни физиономиите на президентите им. Те са ни близки по кръв и вяра.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
Много се превъзбудихте. Замириса ви на малко кръв и ушите ви щръкнаха. След опитите за въстановяване на руската империя, защо да няма такива и за турската? Да, ердоган прави планове да се сдобие с ядрено оръжие. Но аз мисля, че е време всички старани да се оттеглят от пакта за неразпространение на атомното оръжие. Светът ще стане едно много по-спокойно място. А по темата, може ля някой да ми обясни какво с войната печели путин? Територии с 2-3 милиона пенсионери, врагове на русия за следващите 200 години, а неговият наследник ще трябва да обявява русия за халифат. Живи и здрави, дано дочакаме този момент. PS Между другото отдавна писах, че Украйна трябва да подари тази язва донбас на русия, Не съм сигурен дали нямаше да се стигне пак до война, защото руснаците можеха да поискат повече от завоюваното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 4
abdul
преди 2 години
Украйна = бардак БЕЗ ракетиСАЩ = банка с ракети
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 7
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Хареса ми определението от Премиера днес - русия е бензиностанция с ракети. Да си знаете, мазни копейници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 9
дядя Вова
преди 2 години
"Икономическата крепост Русия" вероятно ще поддаде с времето на санкциите == келешшите не знаят, че комунизма вероятно щеше да победи на цялото земно кълбо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още