По думите му над 65% от полетите през последните две седмици трупат закъснения, като 20% от тях са над пределно допустимото като времетраене, след което се дължи компенсация.
„Първото ниво на компенсация настъпва още след изтичане на два часа закъснение, а сериозното ниво е четири часа. Стойността на тези компенсации е много голяма и означава загуби за авиокомпаниите. Заговори се вече и за това как летищата да поемат част от тежестта, защото и голяма част от вината за закъсненията е тяхна“, посочи той.
Според него ограниченията за въздушното пространство за прелитане над държави, обаче също допринасят за създаване на този хаос.
„Ръководителите на авиокомпаниите и летищата прекараха последните две години, опитвайки се да убедят всички, че е безопасно да се лети по време на пандемия. След отпадане на ограниченията обаче, пътниците се завръщат с такава скорост, че довеждат до безпрецедентна трудова криза, влошена от съкращенията на персонал по време на пандемията“, коментира Богоявленски.
Той потвърди, че всички летища и авиокомпании страдат от недостиг на персонал. Той смята, че ако те бяха използвали и анализирали огромният си масив от данни можеха да предвидят какво ще се случи и да не изпадат в подобни затруднения.
Експертът потвърди, че една от причините летищният персонал да не достига е, че по време на пандемията хората са намерили алтернативна заетост, често с възможност за дистанционна работа и при по-добри условия на труд.
Богоявленски разкри, че сега, предвид недостига на персонал, работното време, което ще се наложи да спазват новите служители на летищата, ще е удължено, а заплащането им не винаги ще е атрактивно.
"Заплатите дори не са се върнали на нивата от преди пандемията. Справянето с тази нова криза ще отнеме поне още година и половина, прогнозира експертът. – Лошото е, че това, което наблюдаваме, е по-скоро паническа реакция от страна на летища, авиокомпании и други фирми, които бяха доставчици.“
Богоявленски напомни, че пандемията официално не е обявена за приключила. "Това също генерира допълнителен натиск върху компаниите и финансовите отдели. Има несигурност. Това не им позволява да са толкова гъвкави и не очаквам ситуацията да се промени в близко бъдеще", заяви той.
От какво ще се определя ръста на цените на билетите на авиопревозите и какви цени да очакваме? Ще има ли отмяна на полети? Какво предстои за българските летища след заявката за по-голяма инвестиция в Летище София? Защо аеропортите на Сърбия и Румъния са доста по-напред от нас и какви са инвестициите, които ще се направят там?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.