IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

София е на 18-о място в света по ръст на цените на жилищата

Българската столица остава в червената зона на индекса на Knight Frank

15:48 | 06.07.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

София е на 18-о място сред 150 града по най-силен ръст на цените на жилищата през първото тримесечие на 2018 г., сочи индексът Global Residential Cities на консултантската компания Knight Frank.

Цените на жилищата в българската столица отбелязват ръст от 11,3%, като Knight Frank използва данни на Националния статистически институт (НСИ) за третото тримесечие на 2017 г. София се придвижва с едно място напред в сравнение с индекса на консултантската компания за миналата година, когато беше включена за първи път и зае 19-о място. Така столицата остава в червената зона на класацията на най-горещите жилищни пазари в света.

Припомняме, че през юни Knight Frank постави България на седмо място сред най-бързо поскъпващите жилищни пазари в света с ръст на цените през първото тримесечие от 9% на годишна основа.

Цените в ключови градове в света растат с най-бавния си темп от третото тримесечие на 2015 г., като са постигнали ръст от 4% в 12-те месеца до март 2018 г. спрямо 6,4% година по-рано, сочи индексът на консултантската компания.
Индийският град Сурат оглавява класацията със скок на цените от 22% на годишна основа през първото тримесечие, следван от Измир в Турция с 16,5%, Хонконг с 15,6% и Ванкувър с 15,4%.

Берлин е най-бързо растящият жилищен пазар в Европа с ръст на цените от 14,9%, следван от Ротердам с 14,8% и Будапеща с 14,1%. В топ десет на най-бързо растящите жилищни пазари в света попадат още австралийският град Хобарт (14,1%), Ахмедабад в Индия (13%) и Сиатъл с повишение от 12,9%, който го превръща в най-горещия жилищен пазар в САЩ.

Преди София се нареждат още Единбург, Амстердам, Рейкявик, Франкфурт, Дъблин, Порто и Хидерабад.

„Възстановяването на европейските градове до голяма степен се дължи на подобрените икономически перспективи в региона и на дисбалансите между търсенето и предлагането“, отбелязва авторката на доклада Кейт Евърет-Алън.

Въпреки по-добрите перспективи пред икономиката на Стария континент, създаването на работни места и повишаването на доверието на потребителите, предлагането на жилища се забавя. „Въпреки стимулите на правителствата на някои пазари целта за брой завършени жилища не е постигната. Този дисбаланс между търсенето и предлагането подлага цените на натиск“, отбелязва Евърет-Алън.

Абу Даби е най-слабият жилищен пазар в света със спад на цените от 7,2%, следван от Торино със спад от 7,1%, Генуа със спад от 6,6%, Дарвин със спад от 6,5% и Москва със спад от 6,1%. В челната десетка на най-слабите жилищни пазари в света влизат още Рио де Жанейро, Осло, Делхи, Дубай и Ченай.

Докато преди една година 12 града в света са постигнали ръст от над 20% на годишна основа, през първото тримесечие това прави само един град – Сурат. Knight Frank отбелязва, че този ръст се дължи главно на необичайно ниската база през първото тримесечие на 2017 г. заради безпрецедентното изтегляне на банкноти с висока номинална стойност в страната.

Като цяло тенденцията за покачване на цените в Европа продължава. 11 от 20-те водещи града по годишен растеж се намират на Стария континент.

В същото време недостатъчната наличност е тласнала нагоре цените в Сиатъл с ръст от 12,9%, а в Сан Франциско и Лос Анджелис той достига съответно 12,9% и 11,2%. Въпреки трите повишения на лихвените проценти в САЩ до март 2018 г. средните цени в 15-те града, включени в индекса, са нараснали с 6,8% в 12-месечния период.

Бирмингам е най-силният жилищен пазар във Великобритания с ръст на цените от 6,4% през първото тримесечие, докато в Лондон те намаляват с 0,6%, сочи индексът на Knight Frank.

Южна Европа става все по-поляризирана. Докато италианските градове заемат твърдо места в дъното на подреждането, испанските и португалските градове се представят по-силно. Порто, Малага и Мадрид са в челото на индекса с годишен ръст на цените от съответно 11,7%, 10,4% и 10,3%.

Нито един китайски град с изключение на Хонконг не присъства в топ 20 на най-бързо растящите жилищни пазари в света, въпреки че бяха доминиращи в последните години. Изправено пред потенциален жилищен балон, китайското правителство предприе мерки за затягане на отпускането на ипотечни кредити и смазване на спекулативните инвестиции на имотния пазар.

Подчертано охлаждане се забелязва и на жилищните пазари в Австралия и Нова Зеландия, като Уелингтън пада до 38-о място с годишен ръст на цените от 7,2% спрямо 11-о място и ръст на цените от 20,6% година по-рано, а Сидни дори регистрира спад на цените от 0,5% през първото тримесечие спрямо повишение то 14,4% през същия период на предходната година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 6 години
не че и ти изкара някакъв аргумент зада го обориш ... с което ни подсказваш че си някое брокерче или банкерче или подобна не продуктивна професия :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 4
bgperformer
преди 6 години
С 20 % изкуствено завишени цени напомпани със статии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 36
cupwinner
преди 6 години
Не обръщайте внимание на спама на накавръка, няма статия под която той тъпотиите си да не изцвъка.За киселото грозде пак банките са му виновни. А ръстът на цените е в цяла Европа, брей тия български банки много мощни, ръстовете в цяла Европа са подгонили.накавръков, какво става момче? Вече 2 години "рутиш" цените на имотите само със спам. Нещо май обратен ефект постигаш. Абе ти да не си повишител а? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 39 rate down comment 8
nkavrakov1982
преди 6 години
За първите 5 месеца н 2018 та година банките в България са раздали над половин милиард лева ипотечни кредити.Тази сума е равна на сумата раздадена за цялата изминала 2017 та година. Димитър Радев, управителя на БНБ официално чрез банковия бюлетин предупреди че ръста на цените на жилищата е ненормален за такъв къс период от време. Банките раздават кредити със скорост по голяма от тази на хората които ги връщат. Освен това кредитират жилищата над допустимия праг от 80%и отиват на 100 %кредитиране.Ако посетите банка служителката ще си счупи краката от тичане за да ви даде ипотечен кредит. Банките формираха балон на пазара за недвижими имоти. Много банкери и служители нарушават правилата за кредитиране и отпускат рискови ипотеки за жилище изкушени от големите бонуси които ще вземат. Ситуацията от 2008 *** е налице.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 40 rate down comment 11
nkavrakov1982
преди 6 години
И децата са наясно вече с извратените и спекулативни цени на жилищния балон който надуха отново банките.Единственото което движело пазара според анализаторите била лихвената политика на банките. След редица предупреждения на Европейската комисия, финансови анализатори, и БНБ /четири предупреждения за високите цени на жилищата само за 4 месеца от началото на 2018 та/, родните имотни агенции и брокери начело с любимата на всички ни Бългериън Пропъртис /платените и статии за ръст са навсякъде/, заявиха че имотен балон видиш ли нямало и цените били нормални на фона на ръста на заплатите. Удобно обаче се пропуска факта че първо лихвите са плаващи, и второ ръста на разходите стоящ срещу повишените заплати е двоен от преди 10 години/предишния балон 2008 ***/. Истината е че след срива на КТБ, банките, строителните фирми и имотните агенции целенасочено изкривиха пазара посредством медийна манипулация и надуха нов имотен балон в България и големите градове София, Пловдив, Варна, Бургас. Най надут е балона в столицата София. Вече започнаха предупреждения че редица сгради няма да бъдат завършени и че покупката на зелено е твърде рискова. На фона на извратените хлъзгави лихви и задаващата се икономическа несигурност в световен мащаб провокирана от най голямата търговска война между САЩ и Китай, покупката на имот на тези цени е безумие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още