IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще се интегрират ли офертите от електронните платформи към системата за туристическа информация

От лобистки до защита на потребителите, определиха проектозакона за местата за настаняване Борис Павлов, Полина Карастоянова, Лъчезар Тодоров и Максим Бехар

13:45 | 27.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Управляващи предлагат нерегламентираното отдаване на стаи да се санкционира. Те искат и категоризация за имотите, регистрирани в онлайн платформите за туристически резервации, като Booking, Airbnb и дори социалната мрежа Facebook. На наказание ще подлежат и отдаващите имот, и онлайн платформите, ако позволят при тях да се появят некатегоризирани места за настаняване в България. Санкциите започват от 500 и стигат до 10 хил. лева.

„Не смятам, че сме сериозен опонент на хотелиерите. Опасенията във връзка с внесените промени са няколко. Първо, тези предложения са доста недомислени – да има рецепция, табели, ценоразпис. В закона се пояснява, че тези изисквания са за хотелите, а ние предлагаме съвсем различен продукт. Трябва да има някакъв вид регламент на тази дейност, но той трябва да е съобразен с различните характеристики на платформите”, заяви по NOVA ТV Борис Павлов, управител на фирма за краткосрочно отдаване на имоти.

Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм, е на мнение, че всички оферти от електронните платформи трябва да бъдат интегрирани към системата за единна туристическа информация.

“Това ще позволи на компетентните органи да следят кой и къде се настанява”, заяви тя и коментира, че туристическият бизнес подкрепя споделената икономика и дигиталната трансформация в туризма.

Според Максим Бехар, експерт по връзки с обществеността, предложената поправка в проектозакона е лобистка и няма как да не падне.

“Защото в крайна сметка, ако някъде може да има нелоялна конкуренция, тя би могла по-скоро да бъде в хотелиерството, отколкото при тези хора, които предлага airbnb-услуги или предлагат услуги за краткотрайно настаняване, покочи в ефира на БНТ той. – Там няма нито една стотинка кеш плащане, там всичко минава през банка.

Бехар е категоричен, че няма смисъл от никаква регулация, дори от регистрация, но смята, че всеки, който получава някакъв приход, трябва да си плаща данък. “В България това е супер просто – данъкът е 10%. Той важи за всеки”, напомни пиар специалистът.

Лъчезар Тодоров от Националния борд по туризъм е убеден, че „ако проектът за промяна е лобистки, то според мен той е в защита на потребителите”.

“В момента действително не съществува механизъм, по който дори Комисията за защита на потребителите би могла да интервенира в някакви случаи на недоволство от получената услуга”, аргументира се той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:27 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още