През второто тримесечие на годината сделките с имоти в София намаляват, и то с 4,3% на годишна база, което се случва за първи път от 2012 г., сочат изчисления на Investor.bg на база данните на Агенцията по вписванията.
За полугодието сключените сделки с имоти в столицата са общо 12 750, като отбелязват минимален ръст от 2,3% спрямо първите шест месеца на 2017 г. Увеличението е благодарение на големия брой сделки през първото тримесечие, когато те достигнаха най-високото си ниво след кризата през 2008 г.
Сключените ипотеки в София през първото полугодие са били 8785, като отбелязват ръст от 9% спрямо първото полугодие на миналата година. За второто тримесечие повишението е от 3,9% спрямо същия период на 2017 г.
В Пловдив през първото полугодие са осъществени 7622 продажби на имоти, което е ръст от 9,2% спрямо същия период на миналата година. Сключените законни и договорни ипотеки в същия период в града са били 2643, като отбелязват увеличение от 19,5% спрямо първите шест месеца на 2017 г.
През второто тримесечие продажбите на имоти в града под тепетата са постигнали скромен ръст от 1,2% на годишна база, докато ипотеките са се увеличили с 15,7% на същата основа.
Във Варна продадените имоти през първите шест месеца на годината са били 5551, като нарастват с 8,3% спрямо първото полугодие на миналата година. При сключените законни и договорни ипотеки в морската столица обаче ръстът достига цели 20,6%.
Само през второто тримесечие продажбите във Варна са отбелязали ръст от 6,5% на годишна основа, докато при ипотеките увеличението е с 13,9% спрямо второто тримесечие на миналата година.
В Бургас реализираните продажби за полугодието са 2768, като са нараснали с 1,3% спрямо същия период на миналата година. Сключените ипотеки в града между януари и юни са били 1506, което е ръст от 26,1% спрямо същия период на предходната година.
В същото време продажбите на имоти в морския град отбелязват спад от 11,2% през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година, а ипотеките постигат значителен ръст от 21,3% на годишна база.
Картината в цялата страна не е по-различна от тази в големите градове. За полугодието в цялата страна са осъществени 93 641 продажби на имоти спрямо 91 674 в същия период на миналата година, или ръст от 2,1%. При ипотеките обаче увеличението достига 12,6%.
Само през второто тримесечие продадените имоти са били 52 308, като са намалели с 4,2% на годишна основа, докато при ипотеките има ръст от 6,7%.
Имотният пазар в България остава съсредоточен главно в четирите най-големи града в страната, като извън тях над 1000 продажби на имоти между април и юни са осъществени само в Несебър (в местната служба по вписванията се изповядват сделките с имоти и в Слънчев бряг, Свети Влас и други курортни селища в района), Стара Загора, Плевен и Русе. В същото време в Златоград са реализирани само 18 продажби на имоти, както и едва 23 в Ардино и 25 в Трън. Общо в 16 града в страната сделките с имоти през второто тримесечие са били под сто.
преди 6 години Абе 'sales' си е малко или много изкуство. 99% от брокерлъка на имоти са неподправени ***-оти. Нагли и арогантни ***, особено в нашите земи. За това и казах 'ако'. Но те толкова си могат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ако бяха умни, щеше ли да са брокери ? ... нали знаеш че като ме можеш да правиш нищо, продаваш разни неща :) .. демек ставаш селс отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Почна да издиша... Сега, ако брокерите са умни, ще почнат да натискат цените надолу, за да не изтрещят и половината да седят без работа след година две и да се оглеждат като съсел в трици. отговор Сигнализирай за неуместен коментар