IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Депутати отхвърлиха президентското вето за промяната на предназначението на нивите*

Следващата седмица ветото на президента ще бъде гласувано в пленарна зала

17:10 | 07.02.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Парламентарната комисия по земеделие отхвърли ветото на президента Румен Радев върху Закона за посевния и посадъчния материал. Чрез преходните и заключителни разпоредби на този закон беше изменен Законът за опазване на земеделските земи и в частност текстовете, които се отнасят до промяната на предназначението на нивите.

Държавният глава не е съгласен с новите правила и според него те не изпълняват конституционното задължение на държавата за особена закрила на земята и промяна на предназначението й само по изключение при доказана нужда.

Проектът бе приет от Народното събрание на 24 януари 2018 г. Той позволява на собствениците на ниви, които са сменили предназначението им, но не са реализирали строителство в срок, все пак да имат право на инвестиции, вместо земите да станат отново земеделски.

Законопроектът бе подкрепен днес в земеделската комисия от 12 народни представители от ГЕРБ и Обединените патриоти, девет бяха против, нямаше „въздържали се“. На практика депутатите отхвърлиха така ветото на Радев.

Народният представител Йордан Апостолов (ГЕРБ) не се съгласи с мотивите на президента и изтъкна, че според Конституцията частната собственост е неприкосновена.

За изминалите години стотици общини нямат приети общи устройствени планове, например Шабла, изтъкна депутатът.

Бюрхан Абазов (ДПС) заяви, че партията му подкрепя ветото на президента, включително заради принципа, че промяната на предназначението трябва да се прави по изключение, а не по правило, при доказана нужда.

Той допълни, че промяната на един закон чрез друг не дава възможност за широко публично обсъждане.

Светла Бъчварова (БСП) също подкрепи ветото на президента. Тя предложи Законът за опазване на земеделските земи да бъде разгледан отново, за да се решат възникналите проблеми.

В парламентарната комисия възникна спор колко и какви такси трябва да се връщат на собствениците, които са платили за промяна на предназначението на нивите, но не са реализирали инвестиционно намерение.

Стана ясно, че досега собствениците са плащали такса смет и данъци на общините, въпреки че на терените няма строежи.

Кръстина Таскова („Воля“) заяви, че промяна в закона, свързана със земеделските земи, „не може да минава така тихомълком и по терлици“. „Воля“ също подкрепят ветото на президента.

Александър Сабанов от Обединени патриоти подкрепи ГЕРБ като заяви, че става въпрос за земите не на големи инвеститори, а на дребни собственици. Те по думите му първо са събирали средства за подробни устройствени планове (ПУП), а след това – за проекти.

Здравко Младенов от Националното сдружение за защита на собствениците на имоти и Димитър Канариев от асоциация Българско Черноморие се обявиха в защита на притежателите на имоти. Правото на частна собственост е индивидуално, не може да се противопоставя на обществото, каза Канариев.

„Не приемаме 1 800 дребни собственици на имоти да бъдат заложници на политическо противоборство“, допълни той.

Според Димитър Кацов от инициативата „Да спасим Карадере“ в проекта има пропуски.

Председателят на парламентарната комисията по земеделие Десислава Танева коментира пред журналисти, че „дебатът беше повече политически, отколкото експертен“.

Тя заяви, че законопроектът за посевния и посадъчен материал е внесен от Министерския съвет с цел административно облекчаване на гражданите и по тази причина включва изменения в още 16 закона, един от които е Законът за опазване на земеделските земи.

Той си мина цялата процедура на обществено обсъждане“, подчерта Танева.

За текстовете, върнати от президента, депутатът каза, че действително са внесени след първото гласуване и след предложение на Обединените патриоти.

Те по никакъв начин не предизвикват последствия като застрояване“, смята тя. По думите й става въпрос за няколко хиляди собственици, които получават шанс отново да си потвърдят решенията за промяна на предназначението на земите.

По думите й ще е нужно ново становище на Регионалната инспекция по околна среда (РИОСВ), което да съответства на новото екозаконодателство. Тя подчерта, че са фиксирани срокове, свързани с промяната на преназначението.

През следващата седмица ветото на президента ще бъде гласувано в пленарна зала. 

По-рано комисията гласува на второ четене промени в Закона за подпомагане на земеделските производители заради запитване от Европейската комисия, свързано с изискването субсидии да се получават, само ако стопанинът има правно основание за ползване на земята. 

Според Танева поправките, свързани с правното основание, са незначителни за стопаните - вместо до февруари, те ще имат право да заявяват правно основание за ползване на нивите до 31 май. 

Чисто административно решаваме проблем в комуникация с Европейската комисия, коментира Танева.

Преди заседанието на парламентарната комисия по земеделие в София се проведоха два протеста – на защитници на президентското вето и на негови противници, предаде БНР.

Последна актуализация: 19:34 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още