IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България не се справя задоволително в осигуряване на адекватен достъп до жилища

Бедните квартали са неурегулирани и без необходимата инфраструктура

16:42 | 09.04.19 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

България не изпълнява задоволително ангажиментите си по международни споразумения за осигуряване на адекватен достъп до жилища. Общините нямат жилищен фонд и финансови ресурси, с които да осигурят алтернативно настаняване на нуждаещите се, а бедните квартали често са неурегулирани и без необходимата инфраструктура. Това стана ясно по време на Третия национален жилищен форум, организиран от „Хабитат България“.

„Проектът на национална жилищна стратегия, който беше публикуван за обществено обсъждане, не адресираше истинските проблеми на т. нар. сегрегирани зони. Надявам се в подобрената версия на документа да намерим отговор на въпроса как ще решим жилищните проблеми на хората, които живеят в тези зони, и как да преодолеем бедността“, каза Даниела Ушатова от Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

Според нея все повече хора се стремят да живеят в градовете и това обуславя недостига на добри, достъпни и адекватни жилища за всички. „Общините не може да бъдат оставени сами при разрешаването на проблемите пред жилищното настаняване. Държавата трябва да създаде ясната рамка и достатъчно инструменти, с които да се прилагат ефективни политики на място, които да отговарят на очакванията на хората“, смята Ушатова.

Като положителна стъпка в усилията за урегулиране на незаконните квартали тя посочи, че всички български общини вече са изработили нови устройствени планове, които трябва да създадат основата за развитие на населените места. Следващата стъпка на подкрепа на държавата към общините и хората, живеещи в неурегулирани квартали, според Ушатова трябва да е подготовката на достатъчно гъвкави инструменти за включването на тези зони в регулационните планове и подкрепа за изработването на подробни устройствени планове, така че да бъдат запазени жилищата, отговарящи на съответните норми.

Според Никола Мобек, аташе по институционално и техническо сътрудничество в посолството на Франция у нас, за бедните квартали в България не се знае почти нищо, а това е от основно значение преди да се пристъпи към разработването на стратегии. Той даде пример с Франция, където съществуват бази данни, описващи зоните на бедност в различните общности и квартали, и посъветва да се създаде такава база и у нас, за да има яснота къде са съсредоточени бедните квартали и какво е актуалното им състояние. Според него властите на национално равнище трябва да прилагат стратегиите за осигуряване на достъп до жилище, а не всяка община самостоятелно.

В глобален план ООН си поставя за цел до 2030 г. да бъде осигурен достъп до адекватни и сигурни жилища на всички хора в света. Минчо Бенов, национален директор на „Хабитат България“, цитира данни, според които между 2000 г. и 2014 г. делът на градското население, което живее в гета, е намалял от 28,4% на 22,8%, но като абсолютен брой то се е увеличило от 807 млн. на 883 млн. души. „Това означава, че проблемът в глобален план се задълбочава и все повече хора живеят в нерегламентирани квартали и градски гета“, отбеляза той.

По данни на Световната банка 50% от дълготрайните материални активи в света са жилища. Според нейни изчисления стойността на т. нар. активи на бедните, или мъртви активи – незаконни жилища, които са извън стопанския оборот, възлиза на 10 трлн. долара.

Освен това до 2030 г. се очаква да възникнат 1393 града с население над 500 хил. души, а в същия период 3 млрд. души ще се присъединят към средната класа, която ще достигне 5 млрд. души в глобален план. „Това допълнително оказва натиск върху градовете, тъй като средната класа търси възможност за по-добра социално-икономическа реализация и достъп до разнообразна инфраструктура", посочи Бенов. 

Той цитира различни изследвания, според които за да бъде удовлетворена нуждата от жилища в глобален план до 2030 г., е необходимо да бъдат строени 96 150 жилища всеки ден, а необходимите финансови ресурси достигат между 3 и 5 трлн. долара на година. „Явно е, че целта за адекватно и достъпно жилище за всеки е много амбициозна, а осъществяването й ще бъде сериозно предизвикателство", смята Бенов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 5 години
уви не е сарказъм :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 0
Ники Джиков
преди 5 години
Сарказма ти е толкова фин, че трудно се разпознава. Търсене-предлагане е начина за постигане на достъпни жилища! Ей сега го измислих!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
khao
преди 5 години
... и лада, и лада. незабравяй и най важното!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
doba
преди 5 години
Държавата, ако е Държава, след първото дете на всяко семейство, плащащо данъци трябва да осигури възможност за жилище. Моля, ключовете!При още деца - по-голямо жилище.Отделно на това - семейно подоходно облагане, включващо намаление/опрощаване на данъците за многодетни семейства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 0
nkavrakov1982
преди 5 години
100%вярно..тия дето прптестират срещу застрояването всв едно живевт на отделен остров, ами нали като няма как да се строи, няма да има и развитие, икономиката надолу, тя и без това едвам крета, ами с тези цени на жилищата, на много хора изобщо няма и да им е до деца, и създаване на семейства, липса на детски градини, борба за места, и други извращения. Но си прав, цените на жилищата са такива, защото строителите хранят корупцията, слагат зверски надценки, отделно брокерите надуват цените, банките обират парсата с бонуси за раздадени кредити и накрая всичко се стоварва със страшна сила върху купувачите. Докато купувачите не теглят по една на всички и пазара не се сгромоляса като цени, няма да има оправия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 0
todor6104
преди 5 години
Населението в градовете се увеличава, а никой не казва къде ще живее тоя народ. За високо строителство - протести, за разширяване на градовете - пак протести къде е държавата? Ако искаш да строиш на пустееща земя - три години висене пред нечии бюра, плащане под бюрата и накрая солена държавна такса за да ти кажат "тука може да строиш". От там на сетне се навеждаш пред ВиК и енерго. Път трябва сам да си направиш. Ако искаш да строиш на високо има един куп чиновници, на които трябва да раздадеш апартаменти за да имаш строително разрешение и т.н. Половината от цената на жилищата храни политици и чиновници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 5
khao
преди 5 години
колко са там? кажи като питаш майка си, помаче мазно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 1
Императорът
преди 5 години
Хайде стига с тия клети обитатели на незаконни и бедни квартали - тоест хъхряшки гета и свърталища !!! Щом са НЕЗАКОННИ, трябва да се приложи ЗАКОНЪТ - и те да се унищожат, като генератор на престъпност и мръсотия, а обитателите им да се накажат съобразно предвиденото по закон, а не да се толерират, задето са нарушители, а не да урегулират и узаконяват !!!Сиктир вече !!! Хората цял живот ще се гърчат под наем, или ще изплащат кредити, а тия ще се самонастаняват където си поискат, ще крадат ток и вода, че и ще се изкарват нуждаещи се и онеправдани !!! Нормалните хора могат ли така да строят където иска, а ако някой се опита да ги прогони, да искат безплатни жилища? - Фадромите да мачкат, кой не му харесва - да ходи във Франция и там да го настаняват... а не да ги товарят на самолетите и да ни ги връщат. Да не говорим, че по селата има къщи, дето се продават за цена, равна на всевъзможните помощи, дето тия получават за месец-два само, отделно това, че само там има работа, подходяща за индивиди, дето не могат да си напишат и името... ама да копаш не е лесно, нали?Аман от наглост вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 31 rate down comment 0
nkavrakov1982
преди 5 години
Жилища има за всички. За ГЕРБ, на 600 евро квадрата в жк. Изток, за обикновенните хора на 1500 евро на квадрат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
julian12
преди 5 години
А във Видинската максуда са без пари. Тука има един дето може да те светне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още