Реформите, които държавата ще трябва да направи през 2021 г., са с фокус върху икономиката. Акцентите са два - единият е образованието, където промените са свързани най-вече с иновациите и прехода към дигитална икономика, а другият е реформата в съдебната система, която е свързана с бизнес средата. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria д-р Щерю Ножаров, икономист и преподавател в УНСС.
“Успешна е тази реформа в съдебната система, която води до по-висок иконимически растеж”, изтъкна Ножаров.
Той коментира и конкретни реформи, които се обсъждат, включително възможността за прекрояване на съдебната карта и предложението за въвеждане на индивидуална конституционна жалба - част от проекта за нова Kонституция.
“Това е нещо хубаво и важно, което не трябва да бъде “погребвано” с проекта за основния закон“, изтъкна Ножаров.
Според него въвеждането на програмно бюджетиране в съдебната система би било положително, но е много закъсняло.
“Ние сме на четвърто място в Европейския съюз по брой съдии на 100 хиляди души, системата е добре финансирана и обезпечена откъм човешки ресурси, но ефективността й е твърде спорна”, каза гостът.
“Следващото важно нещо, което би следвало да се въведе, е т.нар. електронно правосъдие - самостоятелно и по дистанционен път да се извършват процесуални действия”, обясни Ножаров.
“При едно скоростно правосъдие, особено по търговски дела и дела, свързани със собственост, ще успеем да привлечем, успоредно с ниските данъци, много повече чуждестранни инвеститори”, подчерта той.
По отношение на образователната система гостът изтъкна необходимостта от коренна промяна за получаване на научните степени и длъжности, която да съответства на международните стандарти.
Вижте целия разговор във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.