Има леко пресилване в изказванията на МВФ за състоянието на световната икономика, посочи финансистът Тодор Николов в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
По време на световната правителствена среща на върха в Дубай, където световни лидери обсъдиха, заплахите пред световната икономика, предизвикателствата пред четвъртата индустриална революция и Брекзит, управляващият директор на МВФ Кристин Лагард предупреди за опасност от икономическа буря и говори за четирите облака, надвиснали над световната икономика – търговското напрежение и нарастващите мита; Брекзит и неяснотите около него; забавянето на китайската икономика; и нарастващите лихви в ситуация на тежка задлъжнялост на правителства, фирми и домакинства.
„Смятам, че има леко пресилване в изказванията, защото това, което се случи през 2008 г., последвалата криза, беше много по-тежко от това, което виждаме като някакви предпоставки за опасности пред световната икономика. Хубавото е, че в момента се действа изпреварващо и водещи икономисти и политици явно си дават сметка за това, че наистина има някои рискове. Оттук нататък въпросът е да се предприемат мерки, които да минимизират негативното въздействие върху световната икономика“, каза финансистът Тодор Николов.
Той акцентира върху влошените търговски отношения между САЩ и Китай и заяви, че въведените от Доналд Тръмп мита вече са се отразили негативно върху растежа на световната икономика.
„Президентът Тръмп независимо, че е непредсказуем политик, в случая той действа за защита на американската икономика или по-скоро той се опитва да създаде благоприятни условия за растеж на собствената си икономика и в това отношение не можем да го критикуваме, че той предпочита американския интерес прес интереса за всеобщо развитие на икономиката. И резултатите в Америка вече се виждат – една такава икономика вече е в растеж, очаква се дори да надскочи прогнозите, Америка със сигурност ще има ръст от над 3.5%, ако продължава сегашното развитие. Освен това имаме голям ръст на открити работни места, съчетано с един съвсем умерен процент на инфлация около 2%.“
Финансистът не се съгласи с изказването на носителя на Нобелова награда за икономика Пол Кругман, че американската икономика може да се насочи към рецесия, но подкрепи с твърдението му, че Фед разполага с по-малко средства, за да отговори на това предизвикателство.
„Европа има изключителен потенциал и трябва да продължи да се еманципира и да търси своята самостоятелна позиция, тъй като Европа е изключително мощна от икономическа гледна точка, като пазар и като финансов потенциал. Големият въпрос е как Европа да бъде конкурентоспособна в тази нова икономическа среда“, каза финансистът по отношение на това къде е мястото на Европа в търговската война между САЩ и Китай и дали може да се възползва от ситуацията.
Според него Европейският съюз е лишен от гъвкавост във вземането на решения, като освен това той не е монолитен и единен и отсъства като политически играч. Като силни страни на Европа Николов посочи висококвалифицираните кадри и големият научен потенциал, който според него трябва да се прелее към иновации, нови технологии, и това би могло да се конкурира пък с кадрите на САЩ и Китай.
Още вижте във видеото.
преди 5 години Има само черни облаци , черни лебеди , и всичко е сиво в главите на инвеститорите . отговор Сигнализирай за неуместен коментар