Никъде в така предложената акутализация на бюджета не виждаме ресурса, който ни беше обещан и договорен, за да се компенсират свръхвисоките цени на електрическата енергия. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ). Тя подчерта, че бизнесът подкрепя антикризисните мерки, no има притеснение относно хоризонталните такива.
"В проекта за актуализация на държавния бюджет не виждаме реформите, които бяха записани в коалиционното споразумение и бяха обещани да се случат именно в тази ревизия. Разбираме, че войната в Украйна, инфлацията, новите макроикономически и геополитически реалности променят параметрите на бюджета, но именно в такива времена следва да се направят някои непопулярни, но важни реформи", каза Ангелова.
Не виждаме и ресурса, който ни беше обещан и договорен, за да се компенсират свръхвисоките цени на електрическата енергия, въпреки че ЕК дава възможност източник на токова финансиране да бъдат свръхпечалбите на енергопроизвеждащите фирми, добави още тя.
"Друго, което ни притеснява, е икономията в бюджета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), която идва заради това, че пандемията най-после отстъпва и няма допълнителни плащания за медицински персонал. Вместо да бъдат отнесени към превенция на заболявания, парите отново потъват в черната дупка на здравеопазването, което остава нереформирано", каза Ангелова.
Третата основна забележка на АИКБ е непрекъснатото увеличаване на минималната пенсия. "Считаме, че хоризонтално увеличение на минималната пенсия разкъсва връзката между осигурителния минимум, осигурителния стаж и това, което се получава след пенсиониране. Бедните пенсионери трябва да бъдат подкрепяни през системата за социално подпомагане, а не посредством хоризонтално увеличаване на пенсии", обясни гостът.
Вижте целия коментар във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.