Две трети от застрахователните брокери в България ще излязат от пазара, ако депутатите приемат промените в Закона за Комисията за финансов надзор, с който ще се регламентират таксите, необходими за финансовата самостоятелност на регулатора.
Това прогнозира Красимир Жечев, зам.-председател на Асоциацията на застрахователните брокери в България (АЗББ).
„Трябва да обърнем внимание на законотворците какъв ще е резултатът от тяхното решение, ако приемат законопроекта в този вид, коментира той и напомни, че парламентарната Комисия по труда, социалната и демографската политика е гласувала против текстовете, но въпреки това те са минали на първо четене.
Според него такова е мнението и на застрахователната общност, която се представлява от 69 застрахователни брокери от АЗББ и още 15 от Обединени застрахователни брокери (ОЗБ).
„Убедени сме, че качествата на КФН при контрола на застрахователните услуги след преминаването на самоиздръжка ще бъдат по-добри, но няма пропорционалност спрямо таксата, която ще трябва да плащат посредниците“, категоричен е Жечев.
Той напомни, че Европейската комисия (ЕК) препоръчва да не се нарушава конкурентната среда, а в европейската директива има указание да има пропорционалност при събирането на таксите.
От Асоциацията на застрахователните брокери в България заедно с Обединени застрахователни брокери са направили предложение в Народното събрание таксата надзор за застрахователните брокери с премиен приход през предходната календарна година до 1 млн. лева да бъде 2 000 лева, а за тези с премиен приход над 1 млн. лева – 2 000 лева + 0,04 промила за разликата над 1 млн. лева, но не повече от 20 000 лева.
От АЗББ аргументират предложението си с принципа на пропорционалност, визиран в параграф 72 на европейската директива.
„Застрахователните брокери са над 380, големите са 39 и те правят брутен премиен приход годишно между 1 и 5 млн. лева, 111 са тези, които правят максимално 1 млн. лева брутен премиен приход на година, а останалите ще бъдат обречени и ще трябва да търсят работа при големите посредници", смята Жечев.
"Ако се приеме предложението в законопроекта, малките застрахователни брокери ще оцелеят и ще продължат да се развиват, а това ще е полезно за КФН, за да има повече конкурентност и да е справедливо финансирането на комисията“, допълни той.
Той е на мнение, че в първия момент на въвеждане на новите такси няма да има ефект за крайните потребители, но след време те ще бъдат включени в цените на застраховките.
Разпределение на застрахователните брокери през 2015 г. според премиите в Република България
Представителят на АЗББ съобщи, че поскъпването на най-разпространната полица „Гражданска отговорност“ е неизбежно. „Има увеличение на лимитите, а цената на застраховката в България е по-ниска от другите европейски държави. С колко ще се вдигне зависи от актюерските разчети на застрахователите“, поясни Кресимир Жечев.
Той изрази съмнение, че от 1 януари 2018 г. ще влезе в сила системата „бонус–малус“ за оценка на коректните водачи, която трябва да намали размера на застраховката им.
преди 7 години Явно това е целта - да станат по-малко брокерите, за да има повече лапачка за големите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар