Пазарът на необслужвани кредити – портфейли от корпоративни обезпечени заеми няма да достигне 1 млрд. лева, каквито прогнози имаше. Това обяви Илко Стоянов, партньор в Шонхер, в дискусия за развитието на вторичния пазар на лоши банкови заеми, в рамките на форума „Банките и бизнесът”, организиран от в. Капитал.
„Свидетели сме на законодателни и регулаторни промени, които затрудняват процеса и намалят цените, затова трябва де сме по-конкурентни при оценката на тези експозиции“, посочи Александер Грилихес, член на управителния съвет на Асоциацията на колекторските агенции и управител на Фронтекс Интернешънъл.
Според Марвин Рамке, управляващ директор на EOS Group, през миналата година секторът е очаквал ръст на продажбите на необезпечени кредити при засилен интерес от банките.
„За България сме удовлетворени от обемите, защото банките са в условия на свръхликвидност и не им е лесно да продават необезпечени кредити. Той обаче очаква процесът в нашата страна да се ускори и за пример посочи успешни сделки на УниКредит Булбанк през третото тримесечие на тази година. Причината да не се стига до сделки е качеството на документацията, в която често липсва важна информация“, заяви той.
Рамке обясни, че в 89% очакванията на продавача и купувача на необслужвани портфейли са близки и цената може да се намали, като това е постигнато при 98% от сделките на пазара за необслужвани заеми, които вече са приключили успешно.
Това според него се дължи и на консултантите от международните одиторски фирми.
По думите на Франк Нозек, управляващ директор на B2 Kapital, всеки кредит трябва да има реална стойност. Той посочи, че заради въвеждането на нови регулации при оценка на „стари заеми“ и анализ как ще се развият в бъдеще, може да се очаква, че между 8% и 15% от банките ще се окажат „лъжци“ на пазара, когато се отнася до стари кредитни портфейли.
Грихилес е на мнение, че в България вече има повече опит при сключване на реални сделки.
Той подчерта, че някои от продажбите са за малки, структурирани по подходящ начин портфейли, но обърна внимание, че се предлагат големи портфейли, които не са структурирани добре. Смята обаче, че това е поправимо, когато се обвърже със сключване на споразумение.
„Оценката зависи от този, който прави пазарна оценка на активите, като често това е на принципа „проба-грешка“, както и в зависимост как кредитът е заложен в баланса на финансовата институция“, твърди представителят на колекторските агенции.