IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Пандемията е стопила парите от емигрантите с повече от 1 млрд. лв.

Трансферите от Италия, Испания, САЩ, Великобритания и Германия намаляват с близо 90% през второто тримесечие на 2020 г. спрямо година по-рано

14:43 | 26.10.20 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

От началото на 2020 г. до края на август работещите българи зад граница са изпратили на близките и семействата си тук 291,2 млн. евро. Това е с близо 65%, или 545 млн. евро по-малко спрямо първите осем месеца на миналата година, когато преводите са били в размер на 836 млн. евро, показват изчисления на Investor.bg по данни на БНБ. Конкретно през август 2020 г. гастербайтерите са пратили 11,1 млн. евро, спрямо 91,6 млн. евро година по-рано, което е близо 90% спад.

През 2020 г. най-слабият месец е април, когато емигрантите са превели 10,5 млн. евро. Това е прецедент в статистиката от последните 10 години до момента (актуалните данни на БНБ започват от 2010 г.). Причината вероятно е в това, че в края на март пандемията от COVI-19 принуди почти всички държави по света да въведат строги ограничения с цел намаление на разпространението на вируса. Рестрикциите оставиха без работа милиони хора в целия свят и засегнаха предимно сектори, в които работят именно имигранти.

Проблемът изглежда ще се задълбочи и с оглед на втората вълна на болестта, която заплашва основно сезонните работни места, особено в туризма. Това на практика намалява нуждата от работна ръка от по-бедни държави, каквато е България.

От данните на БНБ се вижда още, че намалението е драстично през всички месеци от 2020 година след януари и февруари, когато преводите са на традиционните си нива от около 90-98 млн. евро

Подобна тенденция е тревожна, защото в България крайното потребление е основен двигател на растеж, а парите от емигрантите се вливат именно там, като по-голямата част от този паричен поток отива за покриване на текущи разходи, здравеопазване, образование и погасяване на заеми. В последните години много малки и семейни бизнеси започват своето начало именно с помощ от роднина зад граница.

През последните 10 години парите от сънародниците ни зад граница успяха да се възстановят на предкризисните си нива отпреди 2008 година. Нещо повече -  за периода 2007-2019 г. е налице близо двоен ръст. През 2007 г. постъпленията са били 634,7 млн. евро, а през 2019 г. – над 1,2 млрд. евро.

Както вече многократно сме писали, тази статистика (за паричните потоци от емигрантите) не е съвсем точна, защото парите, които идват от българите, работещи в чужбина, всъщност са доста повече от отчитаното от БНБ. В статистиката на регулатора не се включват донесените пари в брой, а освен това БНБ отчита само преводите над 2500 евро. 

Ако се сравняваме с другите нови страни членки на ЕС, зависимостта на България от емигранските трансфери е най-сериозна. По данни на Световната банка за 2018 г. дори Румъния и балтийските страни, с които традиционно се съпоставяме, отчитат по-малка зависимост от емигрантските пари: у нас този дял е 3,8% от БВП, докато румънците изпращат у дома 2,2% от БВП, литовците – 2,6%, естонците – 1,8%. Единствено стойността на емигранските трансфери от латвийците се приближава да тази от българите – 3,7% от БВП. 

Разпределение по държави

Италия е сред страните от ЕС, която бе най-силно засегната от пандемията. В края на второто тримесечие от там в страната си дошли едва 2,2 млн. евро, при 19,9 млн. евро за същия период на 2019 г., което е спад от почти 90%.

В Испания също има огромна българска диаспора. Българите, които работят и живеят там, са изпратили на близките си тук само 4,2 млн. евро в края на второто тримесечие, при 38,4 млн. евро за периода януари-юни 2019 г.

Преводите от Германия също драстично намаляват. От 69,5 млн. лв. за второто тримесечие на миналата година те достигат до едва 7,7 млн. евро в края на юни тази година.

От Великобритания са дошли 3,5 млн. евро, при 28,2 млн. евро година по-рано.

Българите в САЩ са изпратили в родината си 8 млн. евро в края на второто тримесечие, при 63,4 млн. евро година по-рано.

бнб бнб

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 1
honaniga
преди 4 години
Прав си и за това, че 70 процента са берачи и миячи, а останалите 30 процента са разносвачи и хамали.За останалият елит можем да съдим по водачите му.Нали така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 1
honaniga
преди 4 години
Напротив!Непотребните се изнесоха и остана елита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
redcretin
преди 4 години
Глупи, ако не са тия пари - няма да има Б-стан и една година с ръст, ще изпукате от глад като *** :) Толкова си ***, че баш туй си пожелаваш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 4
mrynmryn
преди 4 години
Оф стига с тия мантри, че навън е само "елита" на нацията, вероятно 70+% са берачи/миячи/сменят памперси на възрастни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 1
honaniga
преди 4 години
Родината си е родина. Тя винаги е майка.Ти къде поставяш държавата, която ги изгони . За едни се оказа добра, любяща майка, а за други мащеха.Иначе съм съгласен с теб.Не е хубаво да си немил-недраг.По-хубаво си е да се хванеш на мама за полата, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 2
abdul
преди 4 години
Където 1 там и 2. Докато имат ще плащат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 1
markov
преди 4 години
Трудностите пред туризма ще останат със сигурност и 2021 г. Но пък пред други сектори се отварят възможности. Вносът от далечни дестинации извън ЕС се затруднява и ограничава , това отваря възможност на Български производители да се наместят на пазари в ЕС за които преди 1-2 години е било невъзможно....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 6
national power
преди 4 години
Следващата стъпка е да си дойдат тука голи боси и болни....И да научат по трудният начин че Родината ти е майка добра лоша но майка друга нямаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 1
Hahoto2
преди 4 години
Много притеснителна статистика. Трудностите пред турзима могат да останат и до година или кой знае до кога. Услугите са силно уязвими също. Това вещае още по-свито потребление, а от там допълнителна безработица и по-малко бюджетни приходи.За жалост такива периоди минават със сърдити хора - митинги, протести, нестабилност. Изострят са междуобщонстните конфликти. Изобщо 2021 може да бъде доста турболентна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още