IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Окончателно: Поправките за влизането на България в ERM II са приети

Без промяната на чл. 29 от Закона за БНБ пътят на страна ни към еврозната щеше да бъде затворен, категорични са от ГЕРБ

11:01 | 06.02.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Без никакви дебати депутатите приеха окончателно на второ четене спорната поправка в чл. 29 от Закона за БНБ. Това стана чрез промени в преходните и заключителни разпоредби на Валутния закон.

Текстът бе подкрепен с 91 гласа "за" и 36 – "против". Според записаното в него други държави ще могат да искат промяна на валутния курс на лева към еврото. По-конкретно считано от датата на участие на България в механизма на обменните курсове (Exchange Rate Mechanism ІІ) официалният курс на лева към еврото е равен на централния курс между еврото и лева, договорен съгласно параграф 2.3 от Резолюция на Европейския съвет за установяване на механизъм на обменните курсове през третия етап на Икономическия и паричен съюз Амстердам, 16 юни 1997 г. и членове 1.1 и 17.1 от Споразумение от 16 март 2006 г. между ЕЦБ и централните банки на държавите членки извън еврозоната за определяне на процедурите за работа на механизма на обменните курсове в третия етап от икономическия и паричен съюз.

На практика това е процедурата, по която всяка държава членка на Европейския съюз (ЕС) трябва да мине, за да приеме еврото и тя не е нова. Различното в случая с България е, че освен факта, че страната ни има валутен борд, фиксираният курс на лева към еврото е записан и в закон - в Закона за БНБ. По презумция изискванията за членство в ERM II и оттам в Банковия съюз и еврозоната са писани за държави с плаващ курс.

Много важно уточнение е, че миналата седмица Народното събрание прие решение, според което страната ни ще излезе от участие във валутно-курсовия механизъм, ако бъде предложен различен от сегашния курс на лева към еврото.

На практика без промяната на чл. 29 пътят на страна към ERM II и еврозната щеше да бъде затворен. Затова беше прието и въпросното решение на НС, за да гарантира, че който и да е финансов министър или управител на БНБ, интересът на българските граждани и спестяванията им ще бъде защитен.

По принцип както може да бъде прието едно такова решение, може да бъде гласувано и друго – което да го отмени, но да се надяваме, че управляващите - които и да са те, защото процесът по влизането в ERM II и еврозоната едва ли ще приключи преди края на мандата на този кабинет, не биха се осмелили да засягат повече тази чувствителна тема. Дори само на теория възможността да има външен натиск за обезценка на лева е достатъчна предпоставка за сериозна криза.

По време на дебатите в парламентарната Комисия по бюджет и финанси от миналата седмица опозицията в лицето на БСП се изказа твърдо против спорната промяна в чл. 29 от Закона за БНБ, която „развързва“ възможността други страни да имат право да определят какъв да бъде курса лев/евро. По време на днешното гласуване обаче никой от противниците не взе думата.

„С промените в Закона за БНБ синхронизирахме законодателството ни с европейкото, което е предпоставка за финализиране на преговорите за ERM II. С допълнителното решение на Народното събрание ние казваме, че такъв разговор може да се води, но тези, които водят този разговори имат ясен и категоричен мандат от Народното събрание какво трябва да договорят и какво могат да подпишат“, това коментира председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова пред журналисти в парламента, цитирана от агенция „Фокус“. Тя даде разяснение за времевия хоризонт на приемане на еврото. „Като първа стъпка да ни приемат в чакалнята. Нека се надяваме, че ще извървим тази първа стъпка. Минимумът според европейските директиви за престой на държава в ERM II е 2 години. Оттам нататък решението за влизане в еврото е на самата държава“, допълни още Менда Стоянова. По думите ѝ за българския гражданин нищо няма да се промени. "Курсът лев-евро е този, който имаме в момента  -1,9583, такъв ще бъде при влизането ни в механизма, такъв ще бъде през целия ни престой на механизма, такъв ще бъде в момента, в който, дай Боже, след години приемем и еврото. Българският гражданин няма да усети по джоба си или по цените, или по каквото и да било това, което ние днес гласувахме като промяна", категорична е тя. 

Припомняме, че до споровете се стигна, след като от ГЕРБ се опитаха „през задната врата“ да прокарат поправката. Вместо по каналния ред – Министерство на финансите да предложи промени в Закона за БНБ, след това да има едномесечно обществено обсъждане, а след него текстовете да бъдат внесени от Министерски съвет, предложената поправка, засягаща закования в закон фиксиран курс на лева, беше направена чрез преходните и заключителни разпоредби на Валутния закон в последния възможен момент. Реално промените са технически и поискани от ЕЦБ и Европейската комисия в хода на напредващите преговори за влизане на България във валутния механизъм ERM II. На пракатика това се оказа последната юридическа пречка пред членството ни в ERM II.

След ескалирането на темата финансовото министерство и БНБ пуснаха координирани прессъобщения, а през миналата седмица на годишната среща на бизнеса с правителството финансовият министър Владислав Горанов и гуверньорът на БНБ Димитър Радев лично декларираха ангажимента, че България ще влезе в ERM II и в еврозоната с този курс или въобще няма да влезе.

Темата обаче остава деликатна и разделя на два лагера икономисти и експерти. Според управляващите и част от анализаторите няма никакъв проблем и едва ли ЕЦБ и страните от еврогрупата, които имат думата, ще поискат промяна на курса. Другият лагер обаче се обединява около тезата, че това е напълно реално, а представителите на България, които ще участват във взимането на решението (финансовият министър и управителя на БНБ) не е сигурно, че ще защитят интереса на българските граждани. Според противниците на спорната поправка приетото решение на НС не е достатъчна гаранция и поставя излизането от ситуацията на „юнашко доверие“.

Иначе от ЕЦБ вече обявиха, че приветстват промените и са съгласни с тях. Какво следва оттук нататък, ще разберем съвсем скоро. Вероятно през април страната ни ще подаде официална молба за приемане във валутно-курсовия механизъм. По неписано правило това се прави в петък следобед. В събота ще бъде взето решение, а в неделя на сайта на ЕЦБ ще се появи кратко съобщение относно това дали страната ни вече е част от ERM II.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 1
Mit1
преди 4 години
Много интересен въпрос, нямам идея. Дано това влезне в общественото пространство и се обсъждат възможностите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 1
справедлив1
преди 4 години
а какво ще стане с валутния резерв на борда Той къде ще отиде
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 2
Mit1
преди 4 години
Така е, Швеция, Дания и Чехия целенасочено не влизат в ЕЗ, също така Норвегия целенасочено не влиза в ЕС. Но това са специални държави, които си имат своите огромни плюсове и сила. Определено страна като БГ е доста различна от изброените държави и смятам, че е по-добре да влезне.На мнение съм, че по-добре Франкфурт да ни диктува определени правила, контрол и стабилност, отколкото нашите лапачи тук. Предпочитам валутния борд или контрола отгоре чрез ЕЗ на тези ключови места. Европа има интерес ние да сме стабилни и под контрол, обикновенните хора и малките фирми също. Някои големи играчи и политиците - да кажем, че не съм сигурен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 7
serafima
преди 4 години
Като луди са се втурнали от ГЕРБ да правят колото може повече бели на държавата. Ето и сега - от 240 депутати "Текстът бе подкрепен с 91 гласа "за" и 36 "против". " Кога ще подведат Горанов и Борисов под отговорност?ГЕРБ се опитва (и няма да успее) да въведе еврото у нас и ни набута неготови в неподходяща за нас среда. Това е все едно да импутираш здрав крак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 10
studioaa
преди 4 години
Членството в еврозоната няма да помогне на България, защото евтиния кредит, който ще получим всичко ще го налеем в имоти, инфраструктура на петорни цени от пазарните и потребление на вносни стоки... Реално това тотално ще забатачи страната и бюджета. Всъщност сегашният механизъм за съвместна работа на централните банки в ЕС гарантира, че евровият баланс на България е силно ограничен в договорените от страните в ес граници. България няма да има никаква възможност дори 1 евро от БНБ в повече без съгласието на централата във Франкфурт... Българите няма да имат повече пари в еврозоната, а по-малко защото увеличената инфлация у нас съчетана със слабата икономика ще доведе до изтичане на огромно количесто евро от страната...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 7
kane
преди 4 години
Да, но те са съумяли до го направят и нямат борд!Това е най-доброто:1. С лев и без борд и евро2. с евро и без борд3. с борд и лев и без евроЗначи изискват се много качества за да управляваш малка отворена икономика със собствена васлута и контрол върху нея - българите доказаха че ги нямат!Борда спира развитието на икономиката и трябва да бъде премахнат. И тук на помощ идва ецб с предложение за еврото, което дава шанс на бг икономиката и хората да живеят по-добре без да са в хомота на борда, а в един друг малко по-свободен и наситен с пари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 4
studioaa
преди 4 години
Плаването на лева е просто обикновен финансов жаргон, а всъщност това, което се случва е, че БНБ вече ще определя курса лев:евро на базата на своите валутни резерви и от него ще определя останалите обменни курсове както досега. Разликата е, че промяната няма да изисква решение на НС както е във момента. Друга важна подробност е, че българският данъкоплатец ще бъде заставен да връща заемите към ЕЦБ, които БНБ може да тегли с цел да попълни своите резерви и това ще става пак без решение на МФ, а това е невъзможно в момента. Иначе много е възможно да видим известна обезценка на лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 4
toto 2
преди 4 години
Явно ГЕРБ не "очакват " да имат друг мандат или не им дават ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 5
Varfor
преди 4 години
От друга страна едни от най-силните икономики в Съюза - Швеция и Дания, правят всичко възможно да не приемат еврото. Чехия също целенасочено не изпълнява изискванията, за да влезе в еврозоната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 4
крас
преди 4 години
Проблема не е в това дали курса лев /евро ще се запази или промени, а в това ДАЛИ ЛЕВА КОЙТО ЩЕ БЪДЕ ПУСНАТ ДА "ПЛАВА" СВОБОДНО НЯМА ДА СЕ УДАВИ!!!"ПЛАВАНЕТО" на лева зависи от банковата ликвидност и от състоянието на някои банки като тази на ЦЕКО МИНЕВ , ИВАЙЛО МУТАФЧИЕВ и ПЕТЯ СЛАВОВА , които при извършения одит бяха дамгосани от ЕЦБ.Случаят КТБ е нагледен пример за риска който поемаме през април месец.През 2014 год. държавата избърса насраните *** на акционерите на КТБ - Цветан Василев , руската ВТБ и Оманския фонд , като плати със заемен капитал милиардните им задължения към вложителите. После руската ВТБ представлявана от Милен Велчев и чрез Спас Русев удари шамара на ВЪЗБРАНЕНИЯТ В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА оператор ВИВАКОМ.Да не говорим за останалите активи на банката, които бе редно СЛЕД ТОВА ПЛАЩАНЕ да попаднат в ръцете на ДЪРЖАВАТА.Уви. След тяхната ДЕКАПИТАЛИЗАЦИЯ извършена от КВЕСТОРИТЕ те попаднаха в ръцете на длъжниците като ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ. ТОЗИ ПЪТ ПОДОБНО БЕЗЗАКОНИЕ НЯМА ДА БЪДЕ ПОЗВОЛЕНО , ЗАЩОТО КОНТРОЛА ЩЕ БЪДЕ НАЛОЖЕН НЕ САМО ОТ БНБ , НО И ОТ ЕЦБ. Да се надяваме, че БНБ е в състояние да поддържа банковата ни система в коридора ПЛЮС , МИНУС ПЕТНАДАСЕТ ПРОЦЕНТА от настоящия курс ЛЕВ /ЕВРО!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още