Данъчните и Българският институт по метрология (БИМ) проверяват бензиностанции за съответствие на представената от търговците блок схема на електронната система с фискална памет (ЕСФП) с действителното състояние на място, съобщават от Националната агенция за приходите (НАП).
Изискването за подаване на блок схемите в НАП бе въведено с промени в законодателството през октомври миналата година.
В обхвата на проверките попадат обекти, при които е налице риск от укриване на оборотите или от манипулиране на данните, получени от ЕСФП. Органите на двете агенции ще подложат на проверка и обекти, за които не са отстранени нередностите в блок схемата, както и такива, за които е наложително извършването на метрологична проверка от органите на БИМ. При установени несъответствия на блок схемите с организацията на електронните системи с фискална памет на търговците ще бъде дадено предписание за корекция, а ако такава не бъде направена, ще бъдат налагани административни санкции.
От приходната агенция напомнят, че блок схемата, подписана с квалифициран електронен подпис (КЕП), се подава единствено чрез електронно съобщение, подписано също с КЕП на електронния адрес на териториалната дирекция на НАП по местонахождение на обекта. В случай на упълномощаване, в електронното съобщение се прилага и електронно подписано пълномощно.
Съгласно промените в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства е препоръчително блок схемата да е електронен файл в някои от следните формати tif, pdf, doc, docx, xls, xlsx, rtf, jpg, png, html и размер до 5 МБ. Освен това блок схемата на ЕСФП е необходимо да съдържа графична и описателна (текстова) част, като същата онагледява всички компоненти на системата - централно регистриращо устройство, средства за измерване на разход, нивомерна измервателна система, концентратор или преобразуващо устройство, всички допълнителни модули, връзките между тях и местата на пломбиране.
В схемата следва да се съдържат и всички допълнителни устройства, напр. ПОС терминал/Card reader, UPS, баркод четец, средства за измерване на маса (везни), неизползвани портове и други, находящи се в обекта.
При наличие на изградена „вливна точка“ на обекта, същата следва да бъде посочена.
За обекти, в които се съхранява добавка за пречистване на отработени газове „AdBlue“ следва да бъде посочен съдът, от който се извършва зареждането.
Предвид спецификата на всеки отделен обект в случай, че някой от изброените по-горе елементи не е наличен в обекта, такъв не следва да бъде изобразяван и обратно - в случай, че в към ЕСФП има включени и други елементи, извън изброените, същите следва да бъдат изобразени в блок схемата.