IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Към края на януари фискалният резерв достига 11,2 млрд. лв.

Международните валутни резерви на България се свиват през февруари до 22,2 млрд. евро

10:42 | 22.04.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Фискалният резерв в края на януари достига 11,2 млрд. лв. или 11,3% от прогнозния брутен вътрешен продукт на България. В тази сума влизат и средствата на държавата на депозити в БНБ и други банки, и 1,3 млрд. лв. вземания от фондовете на ЕС за сертифицирани разходи. По същото време година по-рано средствата в резерва са били с над 19% по-малко, показва месечният обзор на българската икономика, изготвен от финансовото министерство.

Държавният дълг, включително държавногарантираният, възлиза на 24,5 млрд. лв. (23,2% от прогнозния БВП, при 27,4% от БВП година по-рано). Вътрешният дълг намалява от 6,4% от БВП през януари 2017 г. до 5,3% от прогнозния БВП за 2018 г., показват още данните.

Съотношението на външния дълг към БВП се понижава от 19,3% през януари 2017 г. до 15,9%. Размерът на държавногарантирания дълг е 1,9% от БВП, при 1,7% от БВП година по-рано, отчитат от Министерство на финансите (МФ).

От анализа става ясно още, че международните валутни резерви на България се свиват през февруари до 22,2 млрд. евро, като намалението на месечна база спрямо януари е 0,2%. Според държавните финансисти причината е основно в намалението на банковите резерви с 1,3% спрямо първия месец от годината. 

Парите в обращение също имат отрицателен принос с месечен спад от 0,4% през февруари, отчитат от МФ. Депозитът на правителството компенсира част от общото намаление на резервите, след като се повиши с 1,2% през втория месец на 2018 г. спрямо края на януари.

„Месечното намаление допринесе за по-ускорено намаление на резервите на годишна база, което възлезе на 6,9%“, пише още в обзора на ведомството. 

Банковите резерви и депозитът на правителството остават с най-голям принос за годишното изменение. Те намаляват съответно с 19,8% и 17% на годишна база, докато парите в обращение нарастват с 9,6%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:54 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още