Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди ‘BBB’ рейтинга на България и ревизира перспективата пред дългосрочния кредитен рейтинг в чуждестранна и местна валута от „положителна“ на „стабилна“. Информацията съобщиха късно снощи от Министерство на фиансните.
Fitch рязко преразгледа прогнозата си за растеж на реалния БВП за България до -5,1% през 2020 г. (предишен преглед: + 3,2%, текуща средна прогнозна стойност: -3,1%), отразявайки влиянието на продължаващото блокиране в отговор на пандемията COVID-19. България наложи извънредно положение на 13 март, което ще остане в сила най-малко до 13 май.
Според Fitch през 2021 г. растежът ще се възстанови до 4,2%, като потреблението и инвестициите ще отчетат съществено нарастване. Приносът на нетния износ към икономическия растеж ще остане малък 0,1 пр.п., поради силното вътрешно търсене.
Само входящите международни пътувания допринесоха за 6,8% от чуждестранните приходи за България през 2018 г. (изчислено по данни на Евростат), а секторите за пътувания и туризъм вероятно ще отбележат рязко отрицателен растеж през първото полугодие, пояснява агенцията.
Безработицата нарасна с 0,5 процентен пункт на месечна база до 6,7% през март 2020 г., подчертавайки непосредственото въздействие на кризата. Макар че ситуацията вероятно ще се подобри през второто полугодие, прогнозите на Fitch сa за значителни рискове за намаляване, като се има предвид развиващата се ситуация.
Fitch Ratings очакват бюджетното салдо за 2020 г. да се влоши под влиянието на икономическия спад и фискалните стимули в отговор на пандемията. Според агенцията правителството е заложило значителни средства за подпомагане на икономиката, включително и с мярка за подкрепа на работодателите за запазването на работни места, както и инвестиции в здравеопазването.
Като имат предвид необходимостта от допълнително финансиране на страната през 2020 г., от рейтинговата агенция очакват правителственият дълг да се увеличи с 8,1 пр. п. спрямо 2019 г. В същото време Fitch очакват благоразумната фискална политика с устойчиво управление на дълга да продължи.
След четири години на регистрирани излишъци България вероятно ще публикува дефицит от 3.6%, като той ще бъде покрит с планирания нов дълг за тази година, става ясно още от доклада. Страната ни регистрира фискален излишък от 1,4 млрд. лв. (1,2% от БВП) през първото тримесечие на 2020 г., задвижван от стабилното събиране на приходите заради икономическия растеж. Очаква се икономическите мерки на правителството, които оценяват на 4,5 млрд. лв. (3,9% от прогнозирания БВП за 2020 г.), от които директно от бюджета ще излязат само 1,5 млрд. лв. за мерки за подпомагане на здравеопазването и заетостта, да допринесе за дефицита.
Сред основните фактори, които биха могли да доведат до повишение на рейтинга, е посочен напредък в процеса на присъединяване към еврозоната, подобряване на потенциала за растеж на икономиката, стабилно подобрение във външните баланси и фискалната позиция. Съответно сред факторите, които биха довели до понижение на рейтинга, е изведено продължително нарастване в публичния дълг предизвикано от фискално разхлабване, появата на външни дисбаланси и/или влошаване на външната конкурентоспособност.
Новината за ревизираната перспектива се случва няколко дни след като правителството договори валутен суап за 2 млрд. евро с ЕЦБ. Същевременно след около месец се очаква България да излезе на международните кредитни пазари, като ще се търси заем на стойност 2 млрд. евро.
Държавните рейтинги служат като стимул за разумна парична и фискална политика, тъй като оценката за тези политики е неразделна част от рейтинговите методологии. Благоприятният рейтинг позволява на правителствата и компаниите да набират евтино и лесно капитал на международния финансов пазар, а институционалните инвеститори в развития и развиващия се свят силно разчитат на рейтинговите агенции при вземането на инвестиционни решения.
В този смисъл е важно да се отбележи, че в доклада на Fitch се посочва, че предвид пандемичния отговор на страните срещу Covid-19, това би могло да измести присъединяването на българския лев към ERM II като приоритет за европейските институции. От рейтинговата агенция посочват, че ако процесът продължи, това би било в подкрепа на перспективите на страна ни и от Fitch ще повишат дългосрочния валутен рейтинг с две степени в периода на престой в ERM II до приемането на еврото, тоест до A-. Този период обаче може да продължи от минимум 2 години до неизвестно колко.
Според някои икономисти това на практика неутрализира значително ползите от членството ни във валутно-курсовия механизъм, тъй като това е само началото на „срамежливите оценки“ за спад и дефицит, преди да се сблъскаме с реалността.
Fitch очаква, че евентуално забавяне на процеса по присъединяване към ERM II няма е „фатално“ и е положително, че правителството заявява още по-категорична позиция по темата спрямо настроенията в началото на годината, когато премиерът Бойко Борисов изрази готовност да забави процеса, позовавайки се на общественото мнение.
Възможни са понижения с няколко степени за редица държави
Едва преди няколко седмици американската агенция предупреди, че бързото влошаване на перспективите за глобален суверенен рейтинг заради избухването на пандемията от коронавирус и резкия спад на цените на петрола прави твърде възможно понижения на кредитния рейтинг с по няколко степени през останалата част от тази година. Въпреки че Fitch Ratings се стремяла да дава оценки през икономическите цикли, многократните понижения на рейтингите са по-често срещани по време на икономически и финансови кризи от типа, в който сега навлиза глобалната икономика и кредитните пазари, предупреди компанията.
До каква силна степен може да има влошаване се потвърждава например от решението на агенцията за Габон, чийто рейтинг бе понижен на 3 април до „CCC“ от „B“. За това, разбира се има логично обяснение - рисковете за капацитета за погасяване на държавния дълг на Габон са се повишили значително заради ликвидния натиск от спада на цените на петрола.
В исторически план предвид големи и внезапни увеличения на държавния дълг агенцията е понижавала с няколко степени рейтингите на развити държави, което изглежда възможно за много страни през 2020 г. На нововъзникващите пазари понижения с няколко степени са по-чести по време на екзогенни шокове, които причиняват резки промени в условията на външно финансиране. Това е характеристика на настоящите условия – за развиващите се държави, отчитат от Fitch.