Министерството на финансите предлага удължаване на срока на 9-процентната ставка по данък добавена стойност (ДДС) за определени стоки и услуги до прекратяване на извънредната епидемична обстановка. Това става ясно от публикувания на сайта на ведомството проект за промяна в Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове и Закона за корпоративното подоходно облагане.
Към момента по-ниската ставка на косвения налог за книгите, храната, безалкохолните напитки, виното и бирата, сервирани в заведенията, за бебешките храни и пелени, както и за автобусните превози, важи до края на годината.
С новото предложение се предвижда и разширяване на обхвата на храните, подходящи за бебета или за малки деца, за които се прилага намалената ставка.
Припомняме, че по-ниската ставка бе гласувана в средата на миналата година, а сагата около въвеждането ѝ продължи почти 2 месеца и породи сериозно напрежение както между тогавашните коалиционни партньори от ГЕРБ и „Обединени патриоти“, така и между бившия премиер Бойко Борисов и финансовия му министър Владислав Горанов, който по принцип бе твърдо против промяна на данъци и провеждане на социална политика през данъчната система.
Началото на пазарлъците за намаляване на ДДС за определени сектори поставиха „Обединени патриоти“ в началото на май 2020 г., когато внесоха в парламента предложение за 9% ДДС за заведенията за хранене. Тогава от ГЕРБ коментираха, че подобна радикална промяна не е актуална към сегашната ситуация.
Седмица по-късно обаче Борисов изненадващо обяви, че се е разбрал с Асоциацията на заведенията в България и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация ДДС за храни от първа необходимост и сектор „Туризъм“ да бъде намален на 9% от 1 януари 2021 г. После предложението претърпя няколко промени, но общата идея за диференцирана ставка се запази.
Впоследствие в общия хор с призиви за по-нисък ДДС се включиха собственици на фитнес зали, опозицията с искания ставката за лекарствата и хляба също да бъде намалена, а за финал от ресторантьорското съсловие поискаха 9% ДДС и за бирата и виното. Първоначално това предложение не мина, но в крайна сметка и това лоби успя да пробие и ставката бе намалена.
По всичко изглежда, че служебното правителство е подложено на подобен натиск, след като предлага срокът на действието на по-ниската ставка да бъде удължен.
Това обаче може да се случи само ако има действащ парламент, който да приеме промените в трите закона.